02.05.2016

Dünyanın En Uzun Filmleri 2 – Kurgusal Filmler

2020’de tamamlacak 720 saatlik dünyanın en uzun filmi olacak olan Ambience’ın 7 saat 20 dakikalık fragmanını geçtiğimiz günlerde inceleme fırsatımız olmuştu.

Bundan yola çıkarak Dünya Sinema Tarihi’nde farklı kategorilerde en uzun filmleri araştırdığımızda ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre Deneysel, Kurgusal, Ayrı Parçalar Halinde Tek Film Olarak Tasarlanan ve Yönetmen Kurgusu Olmadan Vizyona Giren filmler olarak dört parça halinde sizlere bu listeyi sunuyoruz.

Geçen hafta deneysel sinema ile başlamıştık. Her hafta bir kategoriyi sizlere sunacağız. Bu hafta Dünyanın En Uzun Filmleri’nde “Kurgusal Filmler” kategorisiyle devam ediyoruz.

Deneysel kategoride insan sabrının tahammül edemediği kadar uzun filmlerin varlığını görmüştük. Kurgusal kategoride ise deneysel sinemaya nazaran daha izlenebilir sürelere tanıklık edeceğiz. Belki zorlayıcı görünecek ama sinema maratonu şeklinde düşününce, izlemesi heyecan verici filmlerle karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

Her ne kadar kurgusal diye adlandırsak da, filmlerin bir kısmının belgesel olduğunu belirtmekte yarar var. Deneysel filmlerin çok uç noktalara vardığı denemeleri düşündüğümüzde belgeseli sinemasal anlamda kurgusal bir yapıya büründüğünden dolayı bu kategoriye dahil edilmiştir.

Kurgusal Filmler

Resan (The Journey)        

1987 – 873 dakika (14 saat, 33 dk.)  

Dünya genelinde festivaller haricinde sadece İsveç ve Danimarka’da vizyona giren Peter Watkins filmi Resan (The Journey) çarpıcı bir belgesel yapım olarak adlandırılabilir. İçinde barındırdığı arşiv görüntüleri, röportajlar ve temel olarak görselleriyle döneminde gösterildiğinde yankı uyandırmıştı. Nükleer savaş, silah endüstirisi gibi konulara içeriğinde yer verip insan persfektifinden konuya farklı açılımlar getirmesiyle dikkat çeken yapım, kısaca özetlersek kullanılan savaş teknolojilerinin militerist etkisi üzerine evrensel bir bakış açısıyla izleyicisini etkilemeyi başarmıştı. İsveç, Avustralya, Kanada, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Japonya, Yeni Zellanda, Sovyetler Birliği gibi ülkelerin ortak yapımcılığıyla gerçekleştirilen uzun olduğu kadar, sarsıcı olmayı başaran bu belgesel filmlerin uzun maratonlara dönüşse de, bir an bile gözünüzü kırpmamanız gerektiğini kanıtlar nitelikteydi.