10.05.2016

Dünyanın En Uzun Filmleri 3

Nymphomaniac

Nymphomaniac

Ayrı Parçalar Halinde Tek Film Olarak Tasarlanan Filmler

2020’de tamamlanacak 720 saatlik dünyanın en uzun filmi olacak olan Ambience’ın 7 saat 20 dakikalık fragmanını geçtiğimiz günlerde inceleme fırsatımız olmuştu.

Bundan yola çıkarak Dünya Sinema Tarihi’nde farklı kategorilerde en uzun filmleri araştırdığımızda ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre Deneysel, Kurgusal, Ayrı Parçalar Halinde Tek Film Olarak Tasarlanan ve Yönetmen Kurgusu Olmadan Vizyona Giren filmler olarak dört parça halinde sizlere bu listeyi sunuyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda “deneysel” ve “kurgusal” kategorilerdeki Dünyanın en uzun filmlerine göz atmıştık. Sona doğru yaklaşırken, şimdi de sırada Ayrı Parçalar Halinde Tek Film Olarak Tasarlanan Filmler’e devam ediyoruz.

Bu bölümde devam filmleri olan ancak aynı prodüksiyon içerisinden çıkan çoklu filmler ya da yönetmenin kurgusu gibi farklı nedenler dolayısıyla uzun verisyonları olan filmler üzerinden bir liste ile karşınızdayız. Diğer iki liste ile karşılaştırıldığında daha bilinen filmlerle karşılaşmanız sizi şaşırtmasın. Çünkü bazı filmlerin uzun verisyonlarının ortaya çıkmasının nedenleri arasında seyircilerin katkısı büyük denilebilir. Hayranların filmler hakkında daha fazla materyale sahip olma çalışmaları sayesinde bu listedeki filmlerle karşılaşıyoruz.