26.11.2016

Easy: Netflix’ten “Rahat Olun” Mesajı

brody-easy1-1200Eylül ayında Netflix üzerinden izleyiciyle buluşan Easy, ilk sezonu toplam 8 bölümden oluşan ve farklı öznelerin ilişkilerinin gündelik sıkıntılarına değinen bir dizi. Dizideki her bölüm ana karakterler değişse de karakterler birbirine bir şekilde bağlanmayı başarıyor. Bir bölümde özel hayatındaki sıkıntılarına tanıklık ettiğimiz kişi diğer bölümün figüranı konumunda karşımıza çıkabiliyor. Dizideki tüm karakterleri ortak paydada buluşturan ise Chicago şehri ve yaşamlarındaki basit sorunlar.

Dizinin geniş oyuncu kadrosunda tanıdık birçok isim var. Orlando Bloom, Malin Akerman, Dave Franco, Jake Johnson, Aya Cash, Jane Adams bunlardan birkaçı… İkili ilişkilerdeki cinsellik, güven, monotonluk gibi temel sorunlara değinen Easy bunu yaparken herhangi bir abartıya başvurmayı seçmiyor. İzleyiciye ders verme kaygısı da yok. Yalnızca bu tarz temel problemlerin dünya üzerindeki her ilişkide olduğunu söylüyor. Konuyu da mutlu bir sona ya da öğüte bağlamak yerine realist bir yaklaşımla kapıyor.

Peki Easy ilişkilerde ne gibi durumlara mercek tutuyor? İlişkilerine ve cinsel yaşamlarına yeni bir heyecan getirmek için kostüm fantezisi ve/veya threesome denemeye karar veren çifte, aile ve iş hayatının yarattığı bunalımdan geçmişine özlem duyan karakterlere, hoşlandığı kişinin gözüne girebilmek uğruna olmadığı gibi davrananlara, ilişkide metalaştırmaya…

easy-netflixEasy izleyiciye özgün ya da sürükleyici pek bir şey vaat etmeyen yalnızca yaşadığınız sıkıntılar, durumlar herkesin başına geliyor “rahat olun” diyen bir yapım. Günümüz dünyasının modern ilişkilerini ve dinamiklerini ,ne eksik ne fazla, olduğu gibi yansıtıyor. Dizinin ikinci sezonunun gelip gelmeyeceği net olmamakla birlikte eğer gelirse yeni bir şehrin baş rolünde yeni bir kadroyla geleceği belli.