23.10.2017

Elia Suleiman: “Sinema Provoke Etmez, Diyalog Başlatır”

İyi Filmler Sınırları Aşar

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Jüri Başkanı Elia Suleiman, Antalya’daki bir otelde gazetecilerle bir araya gelerek soruları cevapladı. Festival yarışmalarında bu yıl ulusal kategorinin kaldırılmasını değerlendiren Suleiman, değişikliğin birçok açıdan faydalı olacağını ve festivalin bu sayede birçok ülkeye daha iyi tanıtılacağını söyledi.

Suleiman, değişiklikele ilgili “Gençler film yapımcılarıyla bir araya gelebileceği için değişiklik organizasyonu daha çekici hale getiriyor. Önümüzdeki yıllarda yapılan değişikliklere de tanık olacaksınız. Genç film yapımcılarıyla sürekli iç içe olduğum için bence Antalya Film Festivali önemli bir festival halini alıyor. Bunun gelişmesi için kültürler arası etkileşimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Suleiman, Antalya Film Festivali’nin özgün olup kendine başka bir festivali rol model almaması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Cannes Film Festivali’ne baktığınızda, reklamına çok para harcanmış, yüksek bütçeli filmler olduğunu görürsünüz. O yüzden Türkiye’nin özgün çalışmalar çıkarması daha iyi olur. Diğer festivallerle Antalya Film Festivali’ni karşılaştırmaya gerek yok. Antalya Film Festivali’nin kendi karakteri ve orijinalliği olmalı. Bu festivalde rol model başka bir festival olmamalı. Buradaki en gurur verici, en teşvik edici şey bu yolda yapılan gelişmeler. Benim tutkum bu sektörde bulunan gençlerle çalışmak. Antalya Film Festivali de buna önem verdiğinden benim için büyük önem taşıyor.”

Elia Suleiman, sinema ve siyaset arası ilişkiye dair ise: “Her zaman filmler, filmlerdeki anlatım ve filmlerin sanatsal değeri hakkında tavsiyelerde bulunurum. Radikallerle ilgili, ‘radikal’ tanımlamasından çok emin değilim. Çünkü radikaller kötü bir film yaptığında bu, durumu değiştirmeyecektir. Öte yandan protesto eden bu grubun içinden iyi bir film çıkarsa bu bir diyalog başlatır. Bence sinema en fazla bir diyalog başlatır. Herhangi bir politik oluşumu provoke etmez. Yapacağı en iyi şey tartışmalar açmaktır. Benim filmlerim hiçbir zaman Filistin’deki durumu değiştirmedi değil mi? Onlar sadece Filistin davasının politik farkındalığı hakkındaki sorular denizinde küçük bir ayrıntı oldular.” dedi.