14.02.2017

En Çok Oyu Alan 75 Aşk Filmi

Pera Sinema yazarları en sevdikleri aşk filmlerini seçti

Pera Sinema olarak en sevdiğimiz, iyi bulduğumuz aşk filmlerini sıralamak istedik.

 “Aşk filmleri” deyince aklımıza “barındırdığı aşk hikâyelerini sevdiğimiz filmler” gelmesi çok doğal. Bu yüzden dosyamız için “aşklarını en çok sevdiğimiz filmler” desek belki de daha doğru bir tanımlama olacaktır.

Listemize geçmeden önce, sıralamanın nasıl olduğuna dair kısa bir bilgilendirme verelim: Oylamaya yirmi iki Pera Sinema yazarı katıldı. Yirmi üç yazar, en sevdiği aşk filmlerinin top yirmi tanesini sıraladı. Bu sıralama içinde ortak olan filmler listelendi. Sıralamaya göre puanlandı ve  iki yüz film, en çok puanı toplayandan en az puan olan yirmi beş puana doğru sıralandı. Böylece Pera Sinema yazarlarının en sevdiği 75 aşk filmi belirlenmiş oldu.

Bazen sadece bir kişinin yazdığı ama en üste koyduğu film de oldu. Bu filmler doğal olarak listeye giremedi ama onlara özel bir ayrılacalık verelim ve onları da analım istedik.

İlk önce sıraya giremeyen ancak tek bir yazardan en yüksek puanı alan, yani aslında bir yazar için “en özel / en sevilen” olan filmlere bir bakalım:

All That Heaven Allows

Trois Couleurs: Blanc

Un Long Dimanche de Fiançailles

Dosyamıza katkıda bulunan Begüm Olgaç, Birben Karan, Deniz İpek Çekderi, Gamze Kaya, Gökşen Aydemir, Gülru Pekdemir, Güntaç Bengisu, Haktan Kaan İçel, İbrahim Tosyalı, İnci Tulpar, Murat Altın, Murat Dural, Onur Kırşavoğlu, Öner Gündoğdu, Pınar Civan, Seçil Toprak, Tuba Büdüş, Tuğba Nur Yıldırım, Tümer Topal, Yavuz Abut, Yusuf Yetiş, Zekican Sarısoy‘a teşekkür ederiz.