02.07.2015

Entourage: Ekibe Veda

 ent

2004 – 2011 yılları arasında sekiz sezon devam eden HBO dizisi Entourage, dört yıl aranın ardından filme dönüştürülerek beyazperdede sevenleriyle buluşuyor. Dizinin devamı niteliğindeki filmde seyirciyle özlem gidermenin yanı sıra finalinin devamında olanlar özet geçilip, karakterlerin yarım kalan hikâyeleri bitirilerek diziye bir final daha yapılıyor.

Queens’ten Hollywood’a geçip oradaki şaşalı yaşama tutunmaya çalışan aktör Vince, kendisi gibi aktör olan ama her daim gölgesinde kalan üvey kardeşi Drama, çocukluktan beri en yakın arkadaşı Eric, Vince’in Hollywood’da şoförlüğünü yapan yine çocukluk arkadaşı Turtle ve iş bitirici temsilcisi Ari Gold… Bu beş ana karakter etrafında şekillenen dizi bize sekiz sezon boyunca Hollywood’un arka bahçesini, zirveye uzanan basamakları geçerken yaşananları gösterdi. Film de bu karakterlerin hayatları ve şu an nerede nasıl olduklarının kısa bir özetiyle başlayarak kendi kemik izleyicisinin yanı sıra eğlenmek için sinemaya giden kitleyi de filmin içine girmesini kolaylaştırıyor. Dizide Vince’in evlenme kararıyla biten hikâye beyazperdede haftalar sonra Vince’in yatta verdiği boşanma partisiyle açılıyor. Ekibi de bu partiye davet eden Vince, aktörlüğün yanında artık yönetmenliğe yönelmek ister. Eric’ten Ari Gold’un emeklilik kararından döndüğünü ve artık bir film şirketinin başına geçtiği öğrenir. Sıradaki filminin başrolünde Vince’i görmek isteyen Ari’nin teklifini tek şartla kabul eder, filmin yönetmeni de kendisi olacaktır.

Dizinin devamı niteliğindeki filmdeki farklılıklara gelirsek; televizyonda yıllarca Vince temelinde ilerleyen konu filmde biraz değişmiş gibi. Queensli Vince’in Hollywood rüyası filmde yerini kardeşi Johnny Drama’nın rüyasına bırakıyor. Hayatı boyunca kardeşinin gölgesinde kalan, kendisi ondan daha önce oyunculuğa başlamasına rağmen bir türlü gerekli patlamayı yapamayan Drama’nın bahtsızlığı ve bunu aşma mücadelesi filmin temel konusu. Ayrıca dizide Vince’in üstlendiği çapkınlık kontenjanı da filmde el değiştiriyor. Eric, alışılmışın dışında bir şekilde karşımıza çıkıyor ve kadınlarla başı belada olan karaktere evriliyor. Dizide amaçsız yaşamından adım adım bir iş adamına dönüşen Turtle da artık Los Angeles’ın zenginlerinden biri. Ari Gold içinse pek denecek bir şey yok, tüm zamanların en enteresan TV karakteri filmde de en büyük eğlence kaynağı. Bildiğimiz Ari Gold…

ent11

Peki, diziden habersiz Entourage adında bir filmi izlemeye giden biri filmi beğenir mi? Bu sorunun cevabı için empati kurmak zor olsa da “hayır” demek daha makul cevap. Her ne kadar özet geçilse de filmde geçmişini bilmeyenler için havada kalan şeyler var, özellikler yan karakterlerin hikâyesi. Ayrıca televizyon için içerdiği cinsellikle cesur bir yapım olan Entourage, beyazperdede de bunu sürdürüyor. Karakterlerin konuşmaları, davranışlarının büyük çoğunluğunun sekse ve kadınlara bağlandığı film, diziden habersiz biri için rahatsız edici boyutlara çıkabilir. Film oylama sitelerindeki kadın/erkek oy oranındaki fark da bunun kanıtı. Finalinde de bir sinema filminden beklenen vurucu sondan oldukça uzakta. Giriş, gelişmesini güzelce yapan hikâyeyi üstünkörü geçiştirip bitiriyor ve konudan çok eğlendirme, sevenleriyle hasret giderme amacı güttüğünü belli ediyor.

Konusu gereği sekiz sezon boyunca TV dünyası, Hollywood, sporcu ve mankenlerden onlarcasını konuk eden Entourage filmde de bu geleneği arttırarak devam ettirip adeta gövde gösterisi yapıyor. Calvin Harris, Jessica Alba, Russell Wilson, Emily Ratajkowski, Liam Neeson, Mark Wahlberg, Pharrell, Andrew Dice Klay, Tom Brady, Piers Morgan, T.I., Mark Cuban, Bob Saget, Ed O’Neill, Thierry Henry ve daha sayamadığım bir çok ünlü filmde küçük büyük rollerde kendilerini oynayarak karşımıza çıkıyorlar. Üstüne Altın Küre sahneleri de eklenince filmin bir kurgu olduğunu unutup belgesel izliyormuş havası yakalanıyor.

Diziyi izleyip sevenlerin kesinlikle görmesi gereken filmi konudan habersiz kişiler için de fazla beklentiye sokmadan, gidip iki saat eğlenmelik bir Hollywood komedisi etiketiyle önermek mümkün. Ekip beyazperdeyle birlikte bu sefer gerçekten veda etti. Özleyeceğiz…