07.05.2016

Episodes: Dizi İçinde Dizi

ABD’nin televizyon ve sinemada diğer ülkelerde büyük beğeni toplayan yapımları aynı senaryoyla yeniden çekme kolaycılığı git gide artıyor. Özellikle İngiltere ve İskandinav ülkelerindeki başarılı diziler birkaç sene sonra ABD versiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. İşte Episodes da bu durumu konu edinip dizi içinde dizi temasıyla ilerleyen İngiltere – ABD ortak yapımı bir eleştirel komedi.

Showtime kanalında yayınlanan Episodes, yaptıkları diziyle İngiltere’de çok başarılı olan karı – koca iki senaristin Amerikan versiyonunu çekmek için ABD’ye gitmelerini konu alıyor. İngiliz senarist çifti Tamsin Greig ve Stephen Mangan canlandırırken dizinin esas başrolündeyse Matt LeBlanc var. Şu ana kadar dört sezonu yayınlanan Episodes, beşinci sezon onayını çoktan aldı.

Dizide kendini canlandıran Matt LeBlanc, Friends sonrası kaybettiği üne ve şöhrete kavuşmaya çalışıyor. Her ne kadar kendini oynasa da dizideki haliyle “Joey” ile benzerlikler yakalamamak elde değil. Kadın düşkünlüğü ve bencilliği burada da sivrilirken, zekâsını da ön plana çıkararak daha gerçekçi bir karakter sunuyor. Burada her ne kadar kendini oynasa bile karakterdeki kurgusal taraflar göze çok çarpıyor. Bunu bir eleştiri sebebi olarak görmekle birlikte diziyi daha komik hale getiren bir etken diye açıklamak mümkün. Çünkü LeBlanc dışında kendini oynayan başka bir karakter yok ve Episodes, komedisinin belli bir kısmını karakterlerin absürtlüklerinden alıyor.

İngiliz mizahıyla Amerikan mizahını harmanlayan dizinin hedef kitlesi de oldukça kısıtlı kalıyor bu sebepten dolayı. Çünkü komedisinin büyük çoğunluğunu kara mizah oluşturuyor. Orijinal yabancı yapımların birebir Amerikan versiyonuna çevrilemeyeceği ana düşüncesi üzerine kurulan Episodes, daha ilk bölümden yapımcıların İngiliz çiftin dizisi Pucks!’ı parça parça değiştirmek isteyip, kendi izleyici kitlesine uygun hala getirmeye çalışmasıyla niyetini belli ediyor. Çekilmeye çalışan Pucks!’da basit esprilerin olduğu vasat Amerika sit-com’u gösterilirken biz dışarıdan İngiliz mizahına daha yakın bir komedi dizisi izliyoruz. ABD dizi sektörünü oldukça sert eleştiren Episodes, hem alaycı hem de empatik bir yaklaşım gösteriyor. İngiliz senarist çiftin tüm olumsuzluklara rağmen bu çarktan kopamaması da seyirciyi “aslında o kadar da kötü değil?” ikilemine düşürüyor.

İki sahnesinden birinde seyirciyi gülme efektiyle güldürmeye çalışmaktansa hep tebessümle izletmek amacı güden bir dizi Episodes. Matt LeBlanc, biraz İngiliz biraz da Amerikan mizahı… İyi seyirler.