12.05.2016

Eskişehir Film Festivali: Festival Günlükleri – 4 –

eskfilmfest

Funny Girl

1968 yapımı, William Wyler imzalı müzikal festival sayesinde beyazperde de gösterim şansı buldu ve izleyici ile buluştu. Uzun süresine rağmen sıkmayan ve türdeşlerinden farklı bir yerde duran Funny Girl, özellikle Barbara Streisand’ın muhteşem performansı ile göz dolduruyor. Oldukça hüzünlü olan müzikalin harika bir kurgusu ve müzikal ile arası pek iyi olmayan izleyicileri bile sıkmayacak şarkıları var. Hal böyle olunca da iki buçuk saat su gibi akıp geçiyor. Usta yönetmen William Wyler’ın kadrajları ise her zamanki gibi etkileyici.

Yakuza Apocalypse

Neredeyse her sene film çeken ve her seferinde daha ne kadar absürt olabilir diye merak ettiğimiz Takashi Miike’nin son filmi Yakuza Apocalypse de yönetmen gerçekten de absürtlük çıtasını bir kat daha artırmış. Zaman zaman bu kadarı da fazla dedirten ve dağınık olan film, uygun halet-i ruhiye ve frekans ile oldukça eğlenceli bir hal alıyor. Finale doğru gidildikçe iyice hayretlere düşüren bu absürtlük, kanın gövdeyi götürdüğü sahnelerde bile eğlendirmeyi başarıyor.

Çırak

Görüntü yönetmenliğinden gelen Emre Konuk’un ilk yönetmenlik denemesi olan Çırak, günümüz insanının korkularını, takıntılarını ve paranoyalarını önümüze en net haliyle seriyor. Panik atak derdinin gittikçe çoğaldığı ve eskiye özlemin aynı oranda yükseldiği bir topluma da ayna tutan Emre Konuk, özellikle teknik açıdan ortaya harika bir iş çıkarmış. Gerek kadrajlar, gerek renkler ve özellikle kurulan atmosfer gerçekten usta işi. Oyunculuk performanslarının da tamamen kusursuza yakın olduğu Çırak, bittikten sonra bile etkisini uzun süre kaybettirmeyecek bir yapım.

A Nightmare on Elm Street

Filmle ilgili çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Kült korku karakteri Freddy Kruger ve onunla büyümüş nesiller beyazperde de hem nostalji yapma imkanı buldu hem de yeniden çocukluklarındaki korkuları tekrar yaşadı. Yeni tanışanlar ise serinin diğer filmlerini elde etmenin yollarını aramaya başladı bile. Tabii sadece korku değil, festivalin sağladığı bu keyifli imkan sayesinden birçok insanda eğlenerek Freddy’den intikamını aldı ama dikkat etmekte fayda var. Freddy asla pes etmez.