03.06.2017

!f İstanbul’da Bu Filmleri Kaçırmayın

Assassin

Assassin

Alkım Doğan

The Assassin

Assassin, Hou-Hsiao Hsien’e Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü kazandıran, dövüş sanatlarının yönetmenin kendine has üslubuyla ele alındığı bir film. Onun o ağır akan, sembollerle örülü gizemli dünyasının, sabit durmaktan çekinmeyen kamerasının arkasından zevkle izlenebileceği görsel bir şölen.

Notes on Blindness

John Hull’ın gözlerini kaybetmesinin ardından yeni dünyasını ve deneyimlerini anlatarak doldurduğu kasetlerden yola çıkılarak hazırlanan belgesel, körlüğü görsel bir medyada anlatmanın zorluğuna meydan okuyan ve bizi hayal gücünün sınırları üzerine düşünmeye zorlayan bir film.

Lost and Beautiful

Bresson’un başrolünü bir eşeğin oynadığı Balthasar’ı gibi bu filmde de İtalya kırsalında bir manda çıkıyor karşımıza. Bir mandayla çobanın yolculuk hikayesine odaklanan film, konuşan bir mandaya cüret ederek ana akımın dışında deneysel bir sinema deneyimi sunuyor.

Sonita

Tahran’da bir mülteci olarak yaşayan Afgan bir kadının verdiği hayat mücadelesini ve protest bir rapçi olma hikayesini işleyen, kadın gözüyle çekilmiş, ilgi çekici bir belgesel. Akla “Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok” filminde Tahran’ın arka sokaklarında rap yapan Hichkas’ı getiriyor.

Anomalisa

Charlie Kaufman’ın sinema serüvenini merakla takip edenler sinemanın dertli çocuğunun bu son stop-motion animasyon filmini izleyerek yine onun karmaşık, kapalı ve “ben bu dünyaya bir türlü alışamadım” diyen zihninde dolaşma keyfini sürebilirler.