03.06.2017

!f İstanbul’da Bu Filmleri Kaçırmayın

Love

Love

Tuba Büdüş

A Bigger Splash

Yönetmen Luca Guadagnino ile Tilda Swinton’nın ikinci beraberliklerine ev sahipliği yapan A Bigger Splash, hiç kuşkusuz festivalin gözde filmlerinden biri. Guadagnino’nun 2009 yılında izlediğimiz Io sono I’amore’unu beğenenler eminim bunu da kaçırmayacaklardır. Filmin sağlam bir burjuva eleştirisi yaptığı da söylenmekte.

Love

Bu yıl !f programına dâhil olup olmayacağı en çok merak edilen filmlerden biri Love’dı tabii ki. Zira ülkemizde bu filmi perdede izleme şansını bulabileceğimiz tek festival !f İstanbul. Neyse ki  filmi programda gören Gaspar Noe hayranları olarak içimiz rahatladı. Noe filmlerini sevenler ve erotizmin muhteşem bir estetikle anlatılmasına, birbirinden güzel tablo misali görüntülere şahit olmak için Love bizi bekliyor.

The Assassin

Filmin isminin Suikastçı olması yanıltmasın. Karşınızda asla bol efektli, soluk soluğa izleyeceğiniz bir film yok. Dingin, huzurlu bir sığınak misali sizi sarıp sarmalayacak bir film The Assassin. Bu kelimelerle anlatılamayacak kadar olağanüstü bir görselliğe sahip filmi, üstelik Uzakdoğu filmlerinden hoşlanıyorsanız kaçırmamalısınız.

The Diary Of a Teenage Girl

Phoebe Glockner’ın aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanan filmin çok güçlü feminist öğeler içerdiği bir gerçek. Filmin ergenlik dönemindeki bir genç kızın kadın olma yolundaki büyüme hikâyesini anlatmaktaki mükemmelliği görülmeye değer. Oldukça farklı bir ergenlik dönemi geçiren Minnie’nin yaşadıkları özellikle sanatçı ruhlu olanların görmesi gereken türden.

Viva

Festivalin benim için en ilgi çekici bölümlerinden biri her zaman Gökkuşağı olmuştur. Tüm dünyada o yıl çekilmiş en dikkate değer LGBTİ filmlerinden bir seçki sunan bölümde bu yıl en merak uyandıran film Viva sanırım. İrlanda’nın Oscar adayı da olan Viva, Havana’nın büyülü havasında bir baba ile oğlun aşkı keşfedişlerini anlatır. Peki, bu film izlenmez mi?