07.05.2016

Fargo: Buz Gibi Bir Dizi

fargo

1996 yılında Coen’lerin çektiği Fargo filmi, kısa zamanda kült mertebesine ulaşmayı başardı. Kara film türünün de en iyilerinden biri olarak kabul edilen film, Coenler’in kendine has tarzlarını da yansıtmaktaydı. Arıza karakterler, beceriksiz suçlular ve bazen gülmekten kırıp geçiren mizah sosu. İki adet Oscar ödülü ile de taçlandırılan film, çoğu listede, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak da yer almaktadır. Minnesota’da, bembeyaz bir atmosfer altında geçen film, para için kendi karısının kaçırılmasını düzenleyen ve bunun için iki adam tutan bir araba satıcısının etrafında gelişiyor. Beceriksizlikte adet yarışan bu suçluların işlediği bir dizi cinayet ve bu cinayatlerin soruşturulması, filmin hikayesini oluşturuyor. Gerisi ise gayet iyi bildiğimiz Coenler tarzı.

Dizinin yapımcılığını üstlenenler arasında da Coenler’i görmek mümkün. Hal böyle olunca filmin ve Coenler’in tarzının diziye yansıması kaçınılmaz. Senaryoyu ise daha evvelden dizi tecrübeleri olan Noah Hawley’e emanet etmiş durumdalar. FX kanalı bünyesinde çekilen dizinin başlıca rollerinde ise; Coenler sinemasından aşina olduğumuz Billy Bob Thornton, Hobbit serisindeki Bilbo Baggins rolü ile şu sıralar gündemde olan Martin Freeman, sektörün yeni yüzlerinden Allison Tolman ve Breaking Bad fanatiklerinin Saul Goodman olarak pek sevdikleri Bob Odenkirk bulunmakta. Burada oyuncuların harika performanslar sergilediklerini, oyuncu seçimlerinin inanılmaz isabetli olduğunu da belirtmek gerek. Özellikle usta oyuncu Thornton, ödül sezonunda ismini epeyce duyuracaktır. Tolman’ın da saf görünümlü ama oldukça zeki karaktere verdiği hayat, dizi ve sinema dünyası için oldukça güzel bir kazanımın habercisi.

Dizi, hastanede tanışan iki karakterin yaptıkları muhabbet ve bu muhabbet üzerinden kısa zamanda işlenen bir dizi cinayet ile başlıyor. Lester adlı ezik, herkes tarafında hor görülen bir karakter, Lorne adlı bir seri katile derdini anlatıyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor ve Lorne yardım adı altında cinayet teklif ediyor. Lester’ı da adeta kabuğundan çıkaran Lorne, seri cinayetlerle dolu bir gidişata sebep oluyor. Molly isimli polis memuru da olayı araştırmaya başlıyor ve şüphelendiği şeylerin üzerine gitmek konusunda da epey kararlı davranıyor. Film ile olan akrabalık da burada biraz evriliyor. Minnesota, seri cinayetler, karla kaplı bir atmosfer ve kara mizah. Bunlar filmle ortak özellikler ama hikayenin gidişatı ve yönlendiği mecralar filmden çok farklı ve oldukça da özgün.

Dizinin bazı bölümlerinde, duvarda asılı tablolar ya da afişler üzerinden “ya herkes yanlış, sen doğru yoldaysan” ve “her şeyin bir sebebi vardır” mottolarının kullanılması da bilinçli bir tercih. Coenler’in sinemasında da gördüğümüz, hikayelerin kurmaca ama aslında hayatta var olabileceği düşüncesi, hepimizin duygu patlamaları yaşabileceği gerçeği ve bir sebebimizin olması adeta gözümüze sokuluyor. Hatta hem filmin, hem dizinin başında yer alan “gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır” bilgisinin aslında gerçek olmaması, belki de hikayenin kurmaca olduğunu ama hayatta bir şekilde, bir yerlerde buna benzer olayların yaşanabileceğini gösteriyor.

Atmosferin harika olduğu, hikayenin cezbettiği ve özellikle kurgunun muazzam olduğu dizi; bazı bölümlerde kaşılaştığımız “filmlere göndermeler” ile de hikayeye güzel bir sos katıyor. Karakterlerin sürekli geliştiği, hatta bazılarının inanılmaz evrilip başkalaşım gösterdiği dizinin en büyük kozlarından biri de müzikleri. Jeff Russo’nun kotardığı müzikler, hikayeye en yakışan soundtracklerden biri olmuş . Genel olarak gayet başarılı bir iş çıkarılan Fargo; kanlı sahnelerin rahatsız etmediği, kara film tadında, bolca da mizah barındıran ve özellikle Coen sevenleri oldukça memnun edecek bir yapım. Orijinal filme öykünen ama daha önce bahsettiğim gibi özgün kalabilen FARGO, en iyiler listelerini de zorlayacaktır. Bakalım buz gibi hikaye sizi ne kadar etkileyecek. Yeni başlayacak olanlara iyi seyirler dileyerek son notumu da ekleyeyim: Eğer filmi izlediyseniz ve iyi hatırlıyorsanız, kaybolan çantayı yıllardır merak etmiş, arkadaş sohbetlerinde çantaya ne olduğu üzerine de tartışmışsınızdır ama merak etmeyin, cevabı 18 yıl sonra dizinin içinde bulacaksınız.