10.05.2021

Film Çekimlerinin Ortasında Kovulan 11 Oyuncu

7. Samantha Morton aslında Her filminde “Samantha” yı seslendirdi ancak Firth gibi, tüm rolünü tamamladıktan sonra değiştirildi.

Spike Jonze’un Her adlı filminde Joaquin Phoenix, Samantha adında Siri benzeri bir yapay zekaya aşık olan yalnız bir adamı canlandırıyor. Yapay zekanın adının Samantha olmasının sebebi ilk olarak iki kez Akademi Ödülü adayı Samantha Morton tarafından seslendirilmiş olmasıydı. Morton bütün benliğini gerçekten performansına vermiş ve hatta Phoenix’le repliklerini oynamak için sete bile bizzat gelmişti. Ancak post prodüksiyonda Jonze Morton’un doğru kişi olmadığına karar verdi ve bunun yerine rolü seslendirmesi için Scarlett Johansson’u getirdi.

Jonze, Phoenix’e bir sanatçı olarak çalışması için gerçekten çok şey verdiğini söyleyerek Morton’ın gönlünü almaya çalıştı. Bu konuda başarılı olup olmadığı ise bir muamma.

8. James Remar, yönetmen James Cameron tarafından kovulup yerine Michael Biehn gelmeden önce iki hafta boyunca Aliens’da Hicks rolünü oynadı.

Pek çok film hayranı Michael Biehn’i James Cameron’ın Aliens filminde Hicks olarak görmenin mantıklı bir seçim olduğunu düşünüyor olabilir çünkü ne de olsa Biehn Cameron’ın Terminatörü’nde Kyle Reese’i canlandırmıştı. Ama gerçek şu ki,rolü aslında o almamıştı. James Remar (48 Hours, Sex and the City, Dexter), başlangıçta iki hafta boyunca Hicks’i canlandırdı.

Yıllar sonra Remar, “Çok kötü bir uyuşturucu sorunum vardı ama üstesinden geldim. Harika bir kariyerim ve kişisel hayatım vardı ve korkunç bir uyuşturucu alışkanlığımla hepsini berbat ettim.” demecini vermişti. Aliens’daki rolü hakkında ise şunları söylemişti: “Uyuşturucu bulundurmaktan tutuklandığım için birkaç haftalık çekimden sonra kovuldum.”

9. Nicole Kidman, David Fincher’ın Panik Odası’nın orijinal yıldızıydı ancak talihsiz bir olaydan sonra yerine Jodie Foster geçti.

Nicole Kidman, sette dizini yaraladığında on sekiz gün geçmişti. Önceki yıl Moulin Rouge’u çekerken aynı dizinden zaten sakatlanmıştı. Doktorlar tamamen iyileşmesi için aylarca ayağa kalkmaması gerektiğini söylüyordu. Yani kovulmadı ama filmden çekilmek zorunda kaldı.

Bu, stüdyo için kötü bir haberdi ve prodüksiyonu askıya almadan hızlı bir şekilde yeniden düzenlenmezlerse büyük kayıplara neden olacaktı. Ne yazık ki, 2001 yılının başlarında herkesin yazarlar grevini beklediği zamandı ve bu yüzden neredeyse bütün büyük aktörler Hollywood kapanmadan önce son filmlerini çekiyorlardı.

Yönetmek üzere olduğu filmin baş rolü olan Russell Crowe, ironik bir şekilde, bir sakatlık geçirdiğinde boşta kalan Jodie Foster harika bir seçenekti.  Rolüne sadece bir haftalık bir hazırlıkla adım attı ve mükemmel bir iş çıkardı.

1234