10.05.2021

Film Çekimlerinin Ortasında Kovulan 11 Oyuncu

10. Kevin Spacey yerine Christopher Plummer getirildiğinde All the Money in the World filmindeki petrol kralı J. Paul Getty rolünü tamamlamıştı.

Filmin vizyona girmesinden sadece altı hafta önce Kevin Spacey’ye yönelik cinsel saldırı iddiaları ortaya çıktığında, yönetmen Ridley Scott, Spacey’nin ortaya çıktığı her sahneyi titizlikle yeniden çekmesi için 88 yaşındaki Christopher Plummer’ı gayet hızlı bir şekilde filme getirdi.

Zaman kısa olmasına rağmen, geri dönmeleri gereken tüm yerler (ve filmin diğer tüm oyuncuları) yeniden çekimler için mevcuttu. Başlangıçta Ürdün çölünde çekilmiş olan tek çekimin yeşil perdeyle yeniden yaratılması gerekiyordu. Sonunda 2018 Akademi Ödülleri’nde büyük bir yarışmacı olması beklenen film, sadece bir adaylık yakalamayı başardı. O da Christopher Plummer oldu!

11. Ve son olarak Eric Stoltz, kovulup yerine Michael J. Fox gelmeden önce, Geleceğe Dönüş’te yedi hafta boyunca Marty McFly’ı canlandırdı.

Bu muhtemelen bir oyuncunun prodüksiyon başladıktan sonra kovulmasının en ünlü hikâyesi. Film yapımcıları Robert Zemeckis ve Bob Gale, başlangıçta Michael J. Fox’un Marty rolünü oynamasını istediler, ancak popüler sitcom Family Ties’ı çekmekle meşgul olduğu için onu kadroya alamadılar. Bu yüzden, Mask’taki başarısıyla dikkat çeken Eric Stoltz, Marty rolünü üstlendi. Universal’ın başkanı Sid Sheinberg, Stoltz’un doğru adam olduğuna o kadar ikna olmuştu ki, Zemeckis’e eğer işe yaramazsa başka biriyle yeniden çekim yapabileceğini söyledi.

Stoltz, filmin neredeyse tüm klasik sahnelerinde oynadı ama yine de başarılı olamadı. İyi bir oyuncuydu ancak performansı fazla dramatik kaçıyordu ve gereken rol için komedi dokunuşundan yoksundu. Yapımcılar Fox’a tekrar ulaştılar (gerçekten ama gerçekten müsait değil miydi?) Ve o günkü Family Ties çekimini tamamladıktan sonra hemen o gece Geleceğe Dönüş’ü çekeceği bir anlaşma ayarladılar.

Zemeckis haberi Stoltz’a kendi vermek istemişti ve o anı şöyle anlatıyor: “Hayatımda yaşadığım en zor görüşmeydi ve hepsi benim hatamdı. Kalbini kırdım”.

Stoltz her ne kadar bu kadar büyük bir seriyi kaçırmış olsa da Pulp Fiction‘da göründüğünden beri tekrar şahlanan uzun ve başarılı bir kariyere sahip.

Kaynak: buzzfeed.com

1234