24.08.2022

I Origins: Gözlerin Kökeni

Origins3

Ozancan DEMİRIŞIK

İlk olarak 2011 yılında Sundance’te gösterildiğinde dikkatleri üzerine toplayan bağımsız bilimkurgu filmi “Another Earth”le tanıdığımız Amerikalı genç yönetmen Mike Cahill, ikinci uzun metrajı “I Origins”te de çok sık rastlamadığımız türden bir bilimkurguyla bizleri selamlıyor. 2014 Sundance Film Festivali’nde, bilim veya teknolojiye odaklanan filmlere verilen Alfred P. Sloan Ödülü’nü kazanan “I Origins”, iki moleküler biyologun evrim teorisiyle bağlantılı olarak gözlerin evriminin tüm aşamalarını keşfetmeye çalışmalarını konu alıyor.

Michael Pitt’in canlandırdığı Ian Gray’in kostümlü bir partide ‘hayatını değiştiren gözlere sahip’ gizemli bir genç kadınla tanışmasıyla girizgâh yapan ve Ian’ın yeni laboratuvar asistanı Karen (Brit Marling) sayesinde gözler üzerine yaptığı deneylerde kaydadeğer bir ilerlemeye kaydetmesiyle hız kazanan “I Origins”, filmin tüm gidişatını değiştiren trajik bir kazanın tetiklediği ikinci kısmında ise giderek ilginçleşen bir seyir vaat ediyor.

Mike Cahill, yola çıktığı son derece özgün fikri yeterince derinleştiremiyor ama çok boyutlu karakterler oluşturmadaki başarısından ve filmin baskın duygusal altyapısından da destek alarak ortaya izlemeye değer bir eser çıkarıyor. Özellikle filmin odağındaki Michael Pitt’in kolayca itici olabilecek Ian karakterindeki güçlü performansı “I Origins”e çok şey kazandırıyor. Brit Marling ve Astrid Bergès-Frisbey’in birbirinden son derece farklı iki kadını, yani Sofi ve Karen’ı neredeyse kusursuz bir dengeyle canlandırmaları da izleyicilerin birden fazla karakterle özdeşleşmesi açısından çok önemli.

Cahill’in belki de en büyük gafleti filmin temel meselesini izleyiciye benimsetmek uğruna kartlarını fazla açık oynaması. Bu, “I Origins”i daha zeki ve hassas bir bilimkurgu olmaktan uzaklaştırıyor ne yazık ki. Fakat üzerine düşünülerek ve özenilerek çekilmiş bilimkurgu filmlerine nadir rastladığımız şu dönemde “I Origins”in tüm kusurlarına rağmen çölde bir vaha olduğu ve Mike Cahill’in ilerleyen yıllarda ne gibi işler ortaya koyacağına dair merak uyandırdığı kesin.