03.06.2017

Filmekimi Yaklaşırken

Me, Earl and the Dying Girl

Yönetmen:  Alfonso Gomez-Rejon

Dostluk, öğrencilik yaşamı ve büyüme hakkındaki bu kara komedi, Sundance Film Festivali’nde dramatik bölümde hem Jüri Büyük Ödülü’nü hem de İzleyici Ödülü’nü kazandı.

Ex Machina

Yönetmen: Alex Garland

Yapay zekâ ürünü bir “kadın robot deneyi”ni test eden bilim adamlarının hikâyesini anlatan Ex Machina, çağdaş bir Frankenstein yorumu olarak tanımlanıyor. 

Son of Saul

Yönetmen: László Nemes

Cannes’dan Büyük Ödül ve FIPRESCI dahil dört ödülle dönen filminde sarsıcı bir soykırım hikâyesine imza atıyor.

The Lobster

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Cannes’da üç ödül kazandığı ilk İngilizce filmi The Lobster’da izleyiciyi bekar olmanın en büyük tehlike olduğu distopik bir geleceğe götürüyor. Colin Farrell, Léa Seydoux, Rachel Weisz ve Ben Whishaw başrolleri paylaşıyor

El Club

Yönetmen: Pablo Larraín

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’ya aday olan ve Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan El Club, Şili’de bir sahil kasabasında kiliseden uzaklaştırılmış bir grup rahibin günahlarıyla yüzleşmesini, karanlık bir atmosfer ve sessizce açılan bir hikâye örgüsüyle anlatıyor. 

Mia Madre

Yönetmen: Nanni Moretti

Cannes 2015’te Ekümenik Jüri Ödülü kazanan filmi Mia Madre’de Oğul Odası’nda olduğu gibi bir kez daha kayıp, ölüm ve yas temalarına dönüyor. Filmde Margherita Buy’ın canlandırdığı bir yönetmen yaş dönümü ve annesinin yaklaşan ölümüyle başa çıkmaya çalışıyor.

Youth

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla Paolo Sorrentino’nun yeni filmi “Youth” Cannes’da prömiyerini yaptı. “La Grande Bellezza / Muhteşem Güzellik” ile gözleri ve zihinleri büyüleyen yönetmen, Youth ile bir kez daha gençlik, yaşlılık, anılar ve ardındaki yaşam karmaşasına göz atıyor.

Mistress America

Yönetmen: Noah Baumbach

Öğrenciliği devam eden genç bir kadın ile yakında üvey kardeşi olacak ablasının yaşadıklarını anlatan filmde Greta Gerwig senaryo yazarı ve yapımcı olarak da görev alıyor.

12