24.08.2022

Filmlerden Unutulmaz Müzik Anları

Begüm Olgaç

Bazı filmler hayatımızın bir parçası haline gelirler, karakterlerle kendimizi özdeşleştirir ve hikayelerine karşı empati kurarız. Öyle ki bir filmi bizim için kalıcı yapan şeyler sadece bunlar değil. Filmin ismini duyduğumuz anda aklımıza gelen o sahneler ve müzikleri de filmin canlı ve kalıcı kalmasını sağlar. İşte o sihirli anları içerisinde barındıran sinema tarihinden unutulmaz müzik anlarından birkaçını sizin için derledik..

The Graduate

Charles Webb’in romanından uyarlanan, Mice Nichols‘un komedi/drama filmi The Graduate’in sahnesinde ilham kaynağı olarak alınıp kullanılmadan yaklaşık 3 sene önce “Sound of Silence” müzik listelerinin başında yer alıyordu. Bu unutulmaz sahne yıllar sonra bile söz, müzik ve sahne üçlüsünün uyumu konusunda ne kadar doğru bir karar verdiklerini gözler önüne seriyor.

Beetlejuice

Zamanının en iyisi, Tim Burton’ın en komiği, listenin en özel filmlerinden Beetlejuice herkes tarafından sevilir ve hatırlanır. Ölüm kelimesinin korkutup, içimizi karartmadığı bir yapının ürünü Beetlejuice’un devam filmi dedikoduları bile bizleri heyecanlandırmaya yetti. Bu eşsiz film en absürd sahnelerinden biriyle, “Banana Boat Song” sahnesiyle analım.

Fight Club

Yayınlandığı dönem herkesi etkisi altına alan, yıllar geçtikçe bu etkinin azalmak yerine arttığı, kendini tekrar tekrar izlettiren ve farklı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan film Fight Club. Devam niteliği taşıyan çizgi romanından pek memnun kalmasak da biz Dövüş Kulübü’nü hala unutulmaz sonu ve altta çalan “Where is My Mind?” ile hatırlıyoruz.

10 Things I Hate About You

https://www.youtube.com/watch?v=S7N6kB11GpE

Evet, 10 Things I Hate About You bir lise filmine göre beklentilerin üzerinde çıksa da içerisinde klişe sahneler bulundurmuyor değil. Heath Ledger ve Julia Stiles’ın romantik  bir uyum yakaladığı, Heath Ledger’ın  “Can’t Take My Eyes Off You” performansı ile ölümünün ardından bizlere hüzünlü bir anı niteliğinde bıraktığı bu sahne ise  şüphesiz filmin en unutulmaz anı.

Breakfast at Tiffany’s

Zarafetin öncüsü, yılların değişmeyen moda ikonu ve bir marka haline gelmiş Audrey Hepburn romantik sesi ile listemizde, “Moon River”.