07.05.2016

Firefly: Bir Uzay Western’i

Kimin izlediğini merak ettiğimiz, “Bu kadar sezonu nasıl görür?” dediğimiz diziler kadar izleyenleri büyülemesine rağmen ilk bir iki sezondan sonra belli sebeplerle iptal edilen diziler de var. Amerikan dizilerinde bunu daha sık görüyoruz. Kanalların dünyanın her yerinde reyting odaklı işlediği bir gerçek ama reytingi neyin aldığı ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren bir konu. Amerika’da özellikle bilim – kurgu, gizem odaklı dizilerin kendini ispatlaması çok daha zor. Online dizi izleyicisi bunu garipsese de bu tarzdaki dizilerin büyük bütçesi ve hitap ettiği kitle düşünüldüğünde gayet normal. Genellikle yayınlanmasından belli bir süre sonra kendine kitle oluşturan bu diziler, o zamana kadar iptal edilmediyse yoluna devam ediyor ama bazıları bu şansı bulamıyor. Firelfy da az zamanda efsaneleşmiş dizi dendiğinde akla gelen iki üç diziden biri.

Firefly, Joss Whedon’ın (Buffy, Avengers, Agents of S.H.I.E.L.D) yarattığı 2002 – 2003 yılları arasında on dört bölümüyle Fox’ta yayınlandıktan sonra iptal edilen bir uzay dizisi. Firefly sonrasında aldıkları rollerle yakından tanıdığımız birçok oyuncuya sahip dizinin konusu da oldukça özgün. 2500’lü yıllarda geçen dizi, dünyada çıkan büyük iç savaşın kaybedenlerinden olan Malcolm Reynolds ve Zoe Alleyne’nin yanlarına toplumdan uzakta yaşamayı isteyen ya da zorunda kalan kişileri de alarak Serenity adlı uzay gemisiyle yaptıkları yolculuğu konu alıyor. Endüstriyel olarak gelişmemiş gezegenlere yapılan yolculuklarda taşıt olarak at kullanılması, bir malı silahı iyi olanın kazanması ve atmosferiyle bilim – kurguyu western’le birleştiriyor. Mizah anlayışı da aksiyonu kadar bol olan Firefly, gelecekte teknoloji dışında pek bir şeyin değişmeyeceğini ve hala güce sahip olanların hükmünün sürdüğünü göstererek politik bir mesaj barındırıyor.

Tek sezonuyla Emmy ödülü kazanan Firefly, yüksek bütçe – az reyting sebebiyle Fox tarafından 14 bölüm yayınlandıktan sonra iptal edildi. Devamında çıkan DVD’sinin gördüğü büyük ilgi ve üç sene boyunca Amazon’da en çok satanlar listesinde olması sonucunda Universal Pictures desteğiyle Serenity adlı bir devam filmiyle finalini yapmayı başardı. Bu arada Fox’un bölüm sırasını bozup kendi kafasına göre yayınlaması ve muhafazakâr bir kanal olmasından ötürü dizideki dini ve politik eleştirilere karşı tutumunu düşünürsek iptal nedeninin yalnızca reyting olmadığını rahatça söyleyebiliriz.

Devam filmi Serenity’nin çıktığı 2005’ten beri ara ara döneceği konuşulsa da bir türlü gelmeyen efsanelerden Firefly. İyi başlayıp reyting kaygısıyla bozulan dizileri düşününce şu saatten sonra iyi ki gelmemiş de diyebiliriz. Yine de izleyenlerinin içinde büyük bir ukde olarak kalacak.