14.07.2018

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir / En İyi Futbol Filmleri

The Damned United

Konuk yazar: Erdal Küçükarslan

The Damned United (2009)

Efsane teknik direktör Brian Clough’un Leeds United’ın başında geçirdiği 44 günlük macerasını anlatan film, bir teknik direktörün yönetim, futbolcular ve medyayla olan ilişkilerini çok iyi anlatıyor. Başta ingiliz futbolu olmak üzere futbolu seven herkes bu filmi mutlaka izlemeli.

Yönetmen: Tom Hooper

 

Victory (1981)

İkinci Dünya Savaşı’nda esir düşen bir grup müttefik ile Alman askerleri arasında geçen maçı anlatan, başrollerinde Slyvester Stallone, Michael Caine ve futbolun efsanelerinden Pele’nin oynadığı ve film olduğunu bilmemize rağmen inanılmaz bir heyecanla kendini bizi izlettiren harika bir futbol filmi. Filmin yönetmeninin efsane yönetmen John Huston olduğunu da ekleyelim.

Yönetmen: John Huston

 

Green Street Holigans (2005)

Ezeli rakipler West Ham ve Millwall takımlarının taraftarlarının hikayesini anlatan, İngiltere’deki holiganizmi beyaz perdede gözler önüne seren çok başarılı bir filmdir. Futbol asla sadece futbol değildir lafının bu filmi izledikten sonra çok daha iyi anlaşılacağını da söylemek isterim. Film holignaları anlattığı için bol küfür ve kavga içerir ama holiganizm olayını bu filmden daha iyi anlatan başka bir film de yoktur. Tüm futbol fanatiklerinin en sevdiği futbol filmi olan Green Street Holigans, futbol seven herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Yönetmen: Lexi Alexander

 

Looking For Eric (2009)

Efsane yönetmen Ken Loach’ın çektiği ve Manchester United’ın efsane oyuncusu Beckham’ı anlatan harika bir filmdir. Sadece futbol değil hayatı da anlatan bu filmde Cantona’ya daha bir hayran olacaksınız, filmde geçen şu dialog futbolun nasıl bir tutku olduğunu çok iyi anlatır: “Eşinizi, siyasi görüşünüzü, hatta dininizi bile değiştirebilirsiniz ama tuttuğunuz takımı asla değiştirmezsiniz.” Endüstriyel futbolu da eleştiren bu filmi başta Cantona hayranları olmak üzere tüm futbol ve spor severler izlemeli.

Yönetmen: Ken Loach

 

Goal Trilogy (2005-2007-2009)

Santiago adlı genç bir futbolcunun futbol keriyeri serüvenini anlatan üçlemedir. İlk film Santiago’nun Los Angeles’tan New Castle United’a transferini anlatırken ikinci filmde Santiago Real Madrid’e transfer olur. Bu filmde Beckham, Raul, Zidane gibi ünlü futbolcuları izleme şansı da yakalıyoruz. Serinin son filminde ise Dünya Kupası serüveni anlatılır. Goal Trilogy, sinema kalitesi olarak vasatı geçemese de futbol filmleri anlamında önemli filmlerdendir ve her futbol severin zevkle izleyeceği bir üçlemedir.

Yönetmen: Danny Cannon, Jauma Collet-Serra, Andrew Morahan