24.08.2022

Game of Thrones 07×06: Beyond the Wall İncelemesi

Yaşar Anıl Cantepe

Beyond the Wall

Game of Thrones geçtiğimiz sezon Battle of Bastards’la bir televizyon dizisi için ulaşılabilecek en yüksek seviyeye ulaşmış, Battle of Bastards belki de o güne kadar televizyonda gösterilmiş en iyi bölüm olmuştu. O bölümü izledikten sonra kafalarda oluşan tek düşünce “bu seviye aşılamaz” idi. Ancak Game of Thrones, yüksekliğini kendi belirlediği çıtayı daha da yukarıya çekmeyi başararak o seviyeyi de aştı. Televizyon tarihinde yayınlanmış en iyi şey artık “Beyond the Wall”! Tabii, bu büyük bir iddia ancak bölümü hemen izledikten sonra verilmiş bir karar kesinlikle değil. Bölümü izledikten sonraki heyecana kurban gitmemek için, ikinci kez izledim. Bu yüzden eminim. Evet, tekrar etmekte fayda var. Beyond the Wall televizyon tarihinde yayınlanmış en iyi şey!

Her ne kadar bölüm aksiyon dolu ve muhteşem olsa da, hâlâ aklımda cevap bulamadığım sorular mevcut. Tabii, bunların büyük kısmı White Walkerlar’la ilgili. Öncelikli problem, kaç tane White Walker olduğu? Düz zombilerden bahsetmiyorum. Dört tane ise, Game of Thrones’u alelade bir zombi temalı bir dizi olmaktan ne kurtarıyor?

Bran’ın geçmişe gidip gördüğü üzere White Walker diye bir şeyin var olma sebebi Orman Çocukları’ydı. Bundan sonraki aşamada, White Walkerlar kendi kendini mi dönüştürerek çoğaldı? Yoksa, White Walker’a dönüşümü ancak Orman Çocukları mı gerçekleştirebiliyor? Çünkü bugüne kadar White Walkerların sadece zombiye dönüşümleri gerçekleştirdiğini gördük. Bu, şu açıdan önemli. An itibariyle White Walkerlar’ın elinde Dany’nin ejderhalarından biri var. Bu ejderha zombi mi olacak, yoksa White Walker mı? Ciddi şekilde kafa kurcalayan bir mesele bu.

Daenerys’in varisi

Bölüm çoğunlukla White Walkerlar’la olan mücadeleyle geçse de ilerleyen bölümlerde neler olabileceğine dair ciddi bilgiler de edindik. Bunlardan ilki, Tyrion ile Dany arasında geçen “varis” konuşmasıydı kuşkusuz. Daenerys’in çocuğu olamayacağı hepimizin malumu, bu noktada kendisi ölürse yerine kimin geçeceği belirsiz. Ortada dolaşan Jon Snow ve Tyrion Lannister isimleri akla yatkın ama ben Dany’nin bu yönde bir tercihe yöneleceği konusunda şüpheliyim. Özellikle, bölümün sonlarında Dany’nin, Jon’a ne kadar düşkün olduğu ortaya çıkınca, Jon olasılığı da kafadan elendi. Neden mi? Çünkü buna gerek kalmadan muhtemelen Jon kral olacak. Tabii, Daenerys ile evlenerek… Ancak bu, sorunu çözmüyor. Çocukları olamayacağı için ve Jon Snow an itibariyle Westeros’taki en dürüst adam olduğu için Dany’nin üzerine gül koklamayıp yeni bir varis ortaya çıkaramayacak.

Tyrion’ın aslında bir Lannister olduğu yönündeki teoriler her ne kadar akla yatkın olsa da ejderhalardan birinin ölüşü ile onun varis olma olasılığı da ortadan kalktı gibi. Çünkü hep düşünülen şey, Tyrion’ın da bir ejderhaya binip Dany ile Jon’a katılacağı yönündeydi. Şimdiki denklemde Tyrion’a sürecek ejderha bırakmadıkları için, muhtemelen onun –Targaryen olsa bile- kimliği hakkındaki sorulara cevap bulamayacağız. Bu noktada da varislik için ön plana süpriz bir şekilde Gendry çıkıyor. Bilenler vardır, Baratheonlar’ın kanında Targaryen kanı da var. Gendry’nin Robert Baratheon’un oğlu olduğu düşünülürse ve diziye yeniden önemli bir rolle girmesi hesaba katılırsa kendisinin varis olarak ilan edilmesi sürpriz olmaz. Dizinin bugüne kadar ilerleme şekli de malum. Her zaman sesi duyulmayan mavi derililerin bir şekilde başarılı olduğu bir dizi sonuçta Game of Thrones. Gendry de bu tanıma uyuyor açıkçası.

 

İçerideki dalgalanma

Kuzey civarında da ilerleyen bölümler için ufak bir kuble de olsa ipucu veren gelişmeler yaşandı. Jon’un, Tormund’la yaptığı “Mance Rayder” konuşmasının üzerine Dany’nin ejderhalarla yardıma gelmesi, Kuzey dolaylarında işlerin gidişatını değiştireceğini gösteriyordu aslında. Nitekim, bölüm sonunda da Jon’un Dany’nin kraliçeliğini kabul etmesi bu düşünceyi doğruladı. Jon Snow, Kuzey’in Kralı olma unvanından Dany için feragat etti. Fakat bunun yaratacağı etki, Jon’un Kuzey üzerindeki hakimiyetini hepten yitirmesine sebep olabilecek düzeyde. Robb Stark’ın ve kendisinin Night’s Watch’da yaptığı hatalar gibi, dışarıya çok odaklanıp içteki dalgalanmaları görememek Jon’a pahalıya mal olabilir. Hele içerideki dalgalanmanın başını kardeşi olarak gördüğü Sansa çekiyorsa… Sansa ile alakalı komplo teorilerine her yazıda girmekten açıkçası sıkıldım fakat artık bu teorilerin doğruluğu iyice ayyuka çıktı. Sansa’nın Kuzey’i yönetme konusunda bariz bir isteği olduğu açık. Littlefinger’ın bu noktada o isteği daha da körüklemesi, işleri Kuzey açısından iyice kaosa sürüklüyor. Her ne kadar Arya’nın varlığı bunu an itibariyle engellese de Winterfell dolaylarında iktidar mücadelesinin dinmeyeceği kesin. Hele ki, Sansa’nın “kendisini ve kardeşini korumaya” yeminli olan Brienne’i King’s Landing’e gönderdiğini düşünürsek…

Sezon finaline giderken

Elimizde çözümlenmemiş bayağı bir mesele var sezon finaline giderken. Öncelikle fragmandan da gördüğümüz kadarıyla önümüzde bir üçlü kral/kraliçe buluşması var. Bu görüşme nasıl bitecek merak konusu. Şahsi kanaatim, Cersei’nin bir şekilde bu görüşmeyi kendi avantajına dönüştürme adına bir saldırı planı içine girişeceği yönünde. Dany, hatırlanacağı üzere bir ihanet daha görecek. Cersei bu noktada, elinde fazla adam kalmamışken bir paralı asker hamlesi yapıp karşı kıyıdan Daario Naharis komutasındaki Second Sons’ı getirebilir. Greyjoy donanmasını, Second Sons’la birleştirince önemli bir gücü elinde tutuyor olacak Cersei. Bu noktada saldırıya geçmesi için önündeki tek engel Jaime. Muhakkak Cersei’nin kötü bir şey yapması aşamasında, sürece dahil olup ona engel olmak isteyecektir. Tabii, Cersei’nin Dany ve Jon’un getireceği zombiye nasıl bir karşılık vereceği de ayrı bir muamma. O noktada da Qyburn’ün Mountain üzerinde yaptığı deneyler belki karşımıza çıkabilir.

Cersei’nin önüne getirilen yaratığı, kendisinin teslim olması için yapılan bir gösteri olduğunu düşünmesi uzak bir ihtimal değil. Çünkü zaten elinin altında zombimsi bir yaratık var. Her şeye rağmen, dizinin genel işleyişini göz önüne alırsak sezon finallerinin genelde çatışmalara pek sahne olmadığını hatırlatmakta fayda var. Cersei bir çılgınlık yapmazsa da öyle olacağa benziyor. Özellikle, White Walkerların ellerindeki ejderha ile bu Yalta Konferansımsı oluşuma saldıracağı, Jon’un Azor Ahai olduğunun ortaya çıkacağı ve White Walkerlar’la savaşacağı önemli bir spekülasyon konusu ama ben daha durgun bir bölüm bekliyorum. Vurucu olacak mı, muhtemelen olacak. Sezon finalinin adının Ejderha ve Kurt olduğunu düşünürsek, muhtemel bir Jon – Dany birleşmesi izleme ihtimalimiz hiç de kötü durmuyor. Biri vurucu mu demişti?