14.10.2016

Georges Méliès’in Kayıp Filmi Çek Film Arşivlerinde Bulundu

Georges Méliès’in Kayıp Filmi  ‘Match de Prestidigitation’ Bulundu!

melies-trip-to-the-moon

1896 ve 1912 yılları arasında Georges Méliès, 500’den fazla film yönetti.  Sinema tarihinde kaybedilemez izler yarattı. İlk anlatımlı filmler ve teatral ilüzyonlar açısından, Méliès’ filmleri basit teknolojik gelişmelirin bile, sinema için yaratabileceği farkın güçlü örnekleridir.  “A Trip to the Moon” (1902) ve “The Impossible Voyage” (1904) bunca yıldan sonra hala yaratıcılık ve ustalık açısından akademik materyal olarak okutulan işlerdir.

melies_soutez_eskamoteru-2

Günümüze gelirsek, Çek Film Arşivlerinin araştırmacıları, 1904 yılında çekilmiş 2 dakikalık bir sessiz film buldular.  “Match de Prestidigitation” adındaki çalışma, Mièsél‘in  artık kaybolduğu, bulunamayacağı düşünülen sessiz filmi idi. Filmde bir sihirbaz kendisini ikiye bölüyor ve ikiye bölünmüş şimdiki bilimsel terim ile klonlanmış yarılar , tekrar bütünleşmeden önce, sıra ile sihirbazlık numaralarını icra ediyorlar.

Araştırmacıları açıklamasına göre, arşivde ‘Les Transmutations Imperceptibles’ olarak kayıtlı bulunan film -ki bu isim, yönetmenin başka bir filmine ait- izlendiği zaman, üzerindeki kayıtlı isimdeki film olmadığı, ve Méliès’in kaybolduğu sanılan Match de Prestidigitation filmi olduğu anlaşılıyor. Detaylı analizler ve Fransa Kütüphanesi’nin de onayı ile kesinlikle bu fim olduğu kanıtlanan eserin, bulunması büyük sevinç yaratmış.

Çek Film Arşivleri Enstitüsü, yeni bulunan filmi ve  Méliès’in bir grup filmini özel bir gösterim ile izleyici ile buluşturmayı planlıyor.