19.11.2018

Gezici Festival ile Sinema Tarihinde Bir Yolculuk

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, tematik bölümleriyle bu yıl da sinemaseverlere farklı perspektifler sunmaya hazırlanıyor. Gerçeğin manipüle edildiği bir çağa dair sert tespitlerde bulunan, değeri sonradan anlaşılmış üç başyapıt, ABD Büyükelçiliğinin katkısıyla hazırlanan “Yalanlar Çağı” bölümünde gösterilecek.

Yalanlar Çağı

ABD Büyükelçiliğinin katkılarıyla düzenlenen “Yalanlar Çağı” bölümünde, gerçeğin manipüle edildiği bir döneme kamerasını çeviren üç film yer alıyor. Alexander Mackendrick’in yönettiği Başarının Tatlı Kokusu (Sweet Smell of Success, 1957), New York medya dünyasında gösteriş ile yozlaşmanın, şöhret ile gaddarlığın iç içe geçtiği bir öykü. Burt Lancaster hasta bir ruha sahip, güçlü dedikodu yazarını, Tony Curtis ise yükselmek için her şeyi yapmaya hazır, fırsatçı bir basın danışmanını oynuyor. Billy Wilder’ın yönettiği, Kirk Douglas’ın başrolde yer aldığı Büyük Karnaval (Ace in the Hole, 1951), medya üzerine yapılmış en karanlık ama aynı zamanda en eğlenceli filmlerden biri. Değeri zaman içinde anlaşılan Büyük Karnaval, bugün kült bir film olarak kabul ediliyor. 1950’lerde, McCarthy’nin anti-komünist cadı avı doruğa çıkmışken çekilen Öfkenin Sesi ise (The Sound of Fury, 1950), gerçekten yaşanmış bir linç olayına dayanıyor. İş arayan bir adamın, bir hırsızlık çetesine şoför olmasını anlatan filmin yönetmeni Cy Endfield, çekimlerden sonra McCarthy’nin soruşturmalarından kurtulmak için Amerika’yı terk etmek zorunda kalmıştı.

Il Cinema Ritrovato: Özgür Sinema

Il Cinema Ritrovato Film Festivali’yle işbirliğini bu yıl da sürdüren Gezici Festival, devrim sonrası Küba’ya kamerasını çeviren 1968 yapımı Azgelişmişlik Anıları’nı 50. yıldönümünde dijital olarak yenilenmiş kopyasıyla sinemaseverlerin beğenisine sunuyor.

Gezici Festival’in, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünün bu yılki sanatçı konuğu ise Didem Pekün.

Didem Pekün: Hissetmek İstiyorum

Gezici Festival’in, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünün bu yılki konuğu Didem Pekün. Festivalde yönetmenin iki filmi gösterilecek. Ünlü sanatçı Tülay German’ın Düşmemiş Bir Uçağın Kara Kutusu adlı otobiyografik kitabından yola çıkarak çekilen Tülay German: Kor ve Ateş Yılları (2010), politik duruşu nedeniyle İstanbul’dan Paris’e göç etmek zorunda kalan German’ın arşiv görüntüleri, ses kayıtları, müzikleri ve fotoğraflarıyla örülen bir belgesel. Yönetmenin dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan deneysel belgeseli Araf ise Nayia adlı genç bir Boşnak kadının Srebrenitsa soykırımının yirmi ikinci yıldönümünde ülkesine geri dönmesini anlatıyor.

Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da “Kısa İyidir” “Çocuk Filmleri” bölümlerine programında yer veriyor.