25.01.2022

Guillermo del Toro’nun Pinokyo’sundan İlk Teaser Yayınlandı

Sevilen yönetmen Guillermo del Toro’nun ilk uzun metrajlı animasyonu olma özelliği taşıyan Pinokyo’dan ilk teaser yayınlandı

Carlo Collodi’nin 1883 tarihli İtalyan romanı Pinokyo’nun Maceraları’nın 2002 baskısından Gris Grimly’nin tasarımına dayanan, bir stop-motion animasyonlu müzikal fantezi olarak tanımlanan filmin aralık ayında Netflix’de olması bekleniyor.

Filmde Ewan McGregor, Çekirge’yi seslendiriyor. Geppetto Usta’ya Game of Thrones, Doctor Who ve Harry Potter gibi yapımlardan hatırlayabileceğiniz David Bradley; Pinokyo’ya ise Gregory Mann sesini veriyor. Seslendirme kadrosunda yer alan diğer isimler Finn Wolfhard, Cate Blanchett, John Turturro, Ron Perlman, Tim Blake Nelson, Burn Gorman, Christoph Waltz ve Tilda Swinton.

Pinokyo hakkında

Carlo Collodi’nin 1881 yılında yazdığı ve bir çocuk gazetesinde tefrika olarak yayımladığı eser, gördüğü ilgi üzerine 1883’te kitap olarak basıldı. 260’tan fazla dile çevrilerek dünyanın en çok dile çevrilmiş kitapları arasına girdi. Çocuklar düşünülerek yazılan bir roman olması bakımından tarihi bir önem taşıyan eser, modern çocuk edebiyatının ilk örneklerindendir.

Romanın bel kemiğini, “Yalan söylemek, bir çocuğun sahip olabileceği en kötü huydur” ifadesi oluşturur. Pinokyo, küçük bir çocuğa dönüşen bir kukladır; fakat bu kukla akıllı uslu bir çocuk olma niyetine rağmen, daha önceki yaramazlık, tembellik, umursamazlık ve muziplik alışkanlıklarını bırakamaz; bu alışkanlıklar onun başına olmadık işler açar.