24.08.2022

Halt and Catch Fire: Birler ve Sıfırlar

Murat KARAKUŞ

Yakın zaman önce başlayan ve HBO’da yayınlanan Silicon Valley dizisi ile The Social Network, Jobs gibi filmler sayesinde son yıllarda teknolojinin evrimleşmesini konu alan yapımlar popülerlik kazanmaya başladı. Kendini bu kalabalık alanda biraz farklı kılmak isteyen Halt and Catch Fire, derdini daha geçmiş bir dönemde 1980’lerde anlatmaya karar vermiş ki bu durum oldukça ilgi çekici. Özellikle hikayenin IBM ile içli dışlı olmaya başladıkça daha keyifli hale geldiğini söylemek mümkün.

Halt and Catch Fire, IBM ve Apple’ın teknoloji dünyasına hükmettiği ve kişisel bilgisayar kullanımının çığır açtığı 80’li yıllara vizyon sahibi bir yönetici, bir mühendis, eşi ve genç bir dâhinin gözünden bakıyor. Dizinin yürütücülüğünü Jonathan Lisco (The District, Southland) üstleniyor. Diğer yapımcılar ise Breaking Bad ve Rectify‘da çalışmış olan Mark Johnson ve Melissa Bernstein. Serinin ana karakterlerini canlandıran isimler: Lee Pace, Scoot McNairy ve Mackenzie Rio Davis. 

Rekabet, hırs, yaratıcılık… Dizinin karakterleri ilgi çekici detaylara sahipler. Joe MacMillan’ın babasını reddedişi ve kendi ayakları üzerinde durmaya çabalaması, bir yandan mükemmeli oynamaya çalışırken, bir yandan da en küçük sarsıntı ve olumsuzlukta kontrolünü kaybetmesi. Gordon Clark’ın içindeki iyi adamın kendisini küçük görmesiyle beraber zaman zaman çöküşe girmesi, ezik durumundan dönmeye çalışması ama bir bataklık içinde çırpınırmış gibi daha dibe batması. Cameron Howe’un küçük bir kız çocuğuyla, aşırı olgun davranmaya çalışan bir kadın dengesizliğinde ruh haline sahip olması. John Bosworth’un tüccar kafasında, geçmişte kalmış ama zamana yetişmeye çabalayan, şirkette statüsünün ezildiğini gördükçe korkan bir adam olması bir yandan da ilginç bir şekilde Cameron için bir akıl hocası görevini üstlenmesi. Donna Clark ise hem çalışan hem de çocuklarını ve Gordon’u çekip çeviren ona destek olan ama duygusal gelgitler yaşayan bir eş olarak konumlanması. Tüm bunlardan anlaşılacağa üzere dizinin temeli belli bir olay örgüsünden daha çok karakter dramasına dayanıyor.

Oyunculuklar ayrıca değinecek olursam; dizinin parlayan ismi açık ara farkla Scoot McNairy. Son dönemlerde The Rover ve Killing Them Softly gibi filmlerde yeteneğini konuşturan McNairy kariyerinin şimdilik en iyi performansını bu dizide ortaya koymuş. Lee Pace daha önceki işlerinden de şahit olduğumuz ekran karizmasını konuştururken, Mackenzie Rio Davis yetenekli bir kadın oyuncu olarak ilerleyen yıllarda büyük sükse yapabilir. 

Açılışında kullanılan parlak renkleri, elektronik 80’ler müziğiyle bile buram buram retro tadı verebilen bu şahane dizi 2014 yılının televizyona dair en iyi ürünlerinden. Juan José Campanella’nın yönetmenliğini yaptığı ilk bölüm ”I/O” büyük bir beğeni ile karşılanmasına rağmen dizi nedense ilerleyen bölümlerde seyircinin ilgisini koruyamadı. İkinci sezon onayı sallantıda olan Halt and Catch Fire’ın ilk sezonu 10 bölüm sürdü. Günümüz dünyasından kesitler taşıyan dizide bahsi geçen şirket Cardiff Electric gerçekte Compaq firmasını temsil ediyor.