24.01.2017

Harvard’dan La La Land’e Justin Hurwitz

Harvard’da Oda Arkadaşlığından La La Land’e

La La Land’in Altın Küreli bestecisi Justin Hurwitz ve yönetmeni Damien Chazelle arasındaki dostluk Harvard Üniversitesi’nde geçirdikleri yıllara dayanıyor. Aynı grupta çalan ve oda arkadaşı olan Chazelle ve Hurwitz’i bir araya getiren en önemli unsur ise elbette paylaştıkları müzik aşkı.

Öğrenciliklerinin ilk yıllarında “Chester French” adlı grupta (davulda Chazelle, elektrikli piyanoda Hurwitz) birlike çalan, ancak grup dağıldıktan sonra arkadaşlıkları iyice derinleşen ikili, 2009 yılında Guy and Madeline on a Park Bench filminde bir araya gelerek oldukça ilgi gördü. 2014 yılında Whiplash ile üç Oscar’ı kucaklayan Chazelle ve Hurwitz, son olarak 2016 yılının en iddialı yapımlarından La La Land’e de birlikte imza attılar.

Müzikleri bestelediğim süreçte hiçbir şey dinlememeye çalışıyordum. Senaryoyu okumaktan ve bu film için neyin en doğru olduğunu düşünmekten başka hiçbir şey yapmıyordum” diyen Justin Hurwitz, duygusal açıdan karmaşık müzikleri sevdiğini ve bunu insanlara hissettirmek istediğini söylüyor.

La La Land Altın Küre’den yedi ödülle döndüğünde, törenden sonra Damien Chazelle, eski oda arkadaşını sahnede gördüğünde çok etkilendiğini belirterek, “Benim için çok özel bir andı” açıklamasında bulunmuştu.