14.12.2019

Holiday Secrets: Her Ailenin Sırları Vardır

Soğuk bir kış gününde içilen sıcak çikolata gibi içinizi ısıtır yeni yıl hikâyeleri. Bir araya gelen aile üyeleri, karşılaşılan zorluklara rağmen birlik ve bütünlüklerini korumayı başarır, çıkan sorunlar tek tek çözülür, âşık olunur; kısaca yeni yılın ruhu ile her zorluğun üstesinden gelinir. Çünkü bunlar konforlu ve kaygısız hikâyelerdir. Holiday Secrets hariç.

Aynı aileye mensup üç jenerasyon kadının, onca yıl yaşanmışlığın ardından içlerinde biriktirdikleriyle tatil için evlerine döndüğü ve masum geçirilebilecek birkaç günün kompleks aile ilişkileriyle sınandığı bir aile dramını konu edinen dizi, sıkıntılı tonu ve donuk renkleriyle klişeleşmiş benzerlerinden ayrılıyor. Dizinin ilk bakışta hararetli tartışmalar, beklenmedik sürprizler ya da derinden etkileyen dramatik olaylar üzerine kurulduğu düşünülse de dizi, ağır ilerleyen sahnelerine rağmen sürükleyici; kadın ağırlıklı kadrosuyla da izlenmeye değer.

Corinna Harfouch, Christiane Paul ve Svenja Jung gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran Holiday Secrets, orijinal adıyla Zeit Der Geheimnisse, bir Alman dizisi. Üç bölümlük mini seri, toplamda standart bir film uzunluğunda. İzleyicisini alkolizm, aile bağları, yalanlar, kırgınlıklar, pişmanlıklar ve hayaller temalarıyla hikâyenin içine çekiyor. Sık sık zamanda geri giderek bu üç jenerasyon kadının gençlik, olgunluk ve yaşlılık hallerini akıllıca birbirleriyle bağdaştırıyor. Vivi ve Lara adında iki kardeş, kendilerine yabancılaşmış anneleri Sonja ve ölümcül hastalığı olan büyükanne Eva çevresinde şekillenen hikâyeye, Eva’nın annesi ve senelerdir bakımını yapan yardımcısı, Sonja’nın çocukluk arkadaşı, Lara’nın nişanlısı ve Vivi’nin hayalleri ekleniyor.

Anneler ve Kızları

İlk bölüm, ülkenin farklı yerlerine dağılarak kendilerine apayrı hayatlar kurmuş aile üyelerinin tatil zamanı eve dönüşleriyle başlıyor. Mümkün olduğunca sorunsuz zaman geçirmenin temennisi içindeler; fakat hiçbiri neyle karşılaşacaklarını bilmiyor. Hele büyükannelerini yatağında ölü bulmak akıllarına gelecek en son şey. O yüzden aile üyeleri, bu beklenmedik gelişme karşısında şok geçiriyor. Fakat çok geçmeden evin belki de en sevileni olan büyükanne Eva, derin uykusundan uyanıp salona geliyor ve ikinci bir şok dalgası ev ahalisi arasında yayılıyor.

Kendi annesi ile sorunlar yaşamış büyükanne Eva, alkolizmle boğuşmuş ve uzun süre kızlarının sorumluluğunu almak istememiş Sonja ve birbirine zıt kişilikleriyle sürekli aralarında sessiz savaş veren Sonja’nın kızları Vivi ve Lara’yı, geçmişleriyle yüzleşip geleceklerini inşa ederlerken izliyoruz. Anneler ve kızları, bir yandan kuşak çatışmalarından doğan anlaşmazlıklarıyla boğuşurken, bir yandan da birçoğumuzun kendisiyle ilişkilendireceği kişisel problemleriyle uğraşıyorlar.

Dizinin en güzel yanı karakterler arası dinamiği abartılı sahneler ya da büyük diyaloglarla değil küçük mimiklerle anlatıyor oluşu. Yüksek sesli tartışmalar, fiziksel sataşmalar yok. Son derece gerçekçi karakterler sade bir şekilde karşımıza çıkıyor. Herkesin gizlediği bir sırrı, içinde ukde kalan hayalleri ve yaşayamadığı sancıları var ve hepsi sanki bu sancıları teker teker açığa çıkarmak için küçük bir aralık bulma peşinde. Diyaloglar arasına sıkıştırılan iğneleyici cümleler de dikkatlerden kaçmamalı. Zira durağan hikâye akışı içinde izleyiciye tat verenlerden biri bunlar. Bir de gizlediği sırların ortaya döküleceği ihtimaliyle endişeli olan karakterlerin yaşadığı gerginliğin suratlarına yansıması.

İkinci Sezon Tehlikede

Netflix’in kısa zaman önce ikinci sezonunu yayınladığı uluslararası dizilerinden biri olan fakat güzel oyuncu kadrosu dışında elle tutulur yanı bulunmayan, tecrübeli izleyicilerin de suratına bakmayacağı dizi High Seas yanında Holiday Secrets’ın sönük kalması üzücü.

Fazla dikkat çekemeyerek düşük reytinglere mahkûm olmuş dizinin ikinci sezon onayı alıp almayacağı merak konusu. Tüketim çılgınlığına düşmüş izleyiciler için heyecansız diye nitelendirilen Holiday Secrets, aynı kurgu formatı ve tahmin edilebilir olay örgülerinden sıkılanlara ve değişiklik arayanlara keyif verebilir. Toplamda yalnızca uzun metraj bir film uzunluğunda olmasından dolayı da diziye şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.