14.06.2017

Hollywood’dan Korsanla Mücadele İçin Yeni Adım

Amerikan Sinemacılardan Korsana Karşı “Yaratıcılık ve Eğlence Birliği”

Amerikan film şirketleri ve dağıtımcılar, korsan film yayını ve dağıtımına karşı “Yaratıcılık ve Eğlence Birliği” (ACE) adlı bir koalisyon kurdu.

Otuz üyesi bulunan ACE koalisyonunda; Metro-Goldwyn-Mayer, Twentieth Century Fox, Walt Disney, Warner Bros, Netflix ve Amazon da yer alıyor.

Yaptıkları açıklamada, sanat alanında fikri yaratıcılık haklarının küresel piyasalarda korunması gerektiğini söyleyen üyeler, internet üzerinden yapılan korsan yayın ve paylaşımların azaltılmasını hedeflediklerini belirttiler. ABD’de film ve medya endüstrisinin ekonomiye katkısının yılda 1,2 trilyon dolar olduğunun tahmin edildiği bilgisine yer verilirken, sektörün ülkede her yıl 5,5 milyondan fazla kişiye istihdam sağladığı aktarıldı. Geçen sene dünya genelinde insanların yaklaşık 5,4 milyar kere film ve televizyon yapımlarını internetten indirdiği tahmini yapılırken, internetten yasa dışı yayın yapan sitelerin de 21,4 milyar kere ziyaret edildiğinin altı çizildi.

ACE’nin, Amerika Sinema Birliğiyle (MCAA) iş birliği içinde korsana karşı savaşacağı belirtilirken, emniyet güçleriyle de ortak hareket edeceği bildirildi.

Kaynak: cnn