09.07.2016

Horace and Pete

horace and peteLouis CK ismini duymak genelde insanlarda  bir tebessüme sebep olur. Amerika’da kara mizahı hakkını vererek yapabilen nadir insanlardan olan Louis, 2010’la birlikte çıkan televizyon dizisi Louie ile birlikte dünya genelinde de popüler bir komedyene dönüştü. Louie, Louis CK’in televizyondaki ilk işi değildi ancak Louie’nin yarı otobiyografik tarzı, durum komedisi olması ve her ne kadar komedi dizisi olsa da arkalardaki depresif, kapkara atmosferi kendine özel bir kitle oluşturdu. 5. sezonun ardından diziye bir süre ara vereceğini ve başka projelere yoğunlaşacağını açıklayan Louis CK’in bu projelerinden biri ise Horace and Pete.

İçeriğine girmeden önce dizinin yayınlanma şekline bir parantez açmak gerekiyor. Horace and Pete de bir dizi ancak hiçbir televizyon kanalından yayınlanmadı. Louis CK’in direk kendi sitesinden mâkul bir ücretle yayınladığı dizinin yeni bölüm haberi bizzat Louis CK’den gelen bir maille sitesine üye olan kullanıcılara duyuruldu. Diziyi çıkış tarihinde takip edenler ne bir sonraki bölümün çıkış zamanından ne süresinden ne de konusundan haberdardı. Hatta 10. bölümü haber veren mailde dizinin son bölümü olduğu dahi belirtilmedi. Dizinin yayımlanmasından kısa süre sonra dizinin birçok platforma düşmesiyle birlikte bu yöntem işin maddi boyutuna baktığımızda Louis CK’e büyük zarar ettirdi. Ancak 10 bölümden oluşan bu mini seri, dizi tarihinde çok özel bir yer edinmeyi başardı.

Dizi Louis CK’in yanı sıra  Steve Buscemi, Edie Falco, Alan Alda, Jessica Lange, Steven Right gibi ustalarla dolu bir kadroya sahip. Horace and Pete, 100 senedir açık olan Horace and Pete’s adlı bir barda yaşananları konu alıyor. İsminden de anlaşılacağı gibi barı işletenler Horace (Louis CK) ve Pete (Buscemi) isminde iki kardeş. Ancak barın ismi bir asırdır değişikliğe uğramamış. 1916’da Horace ve Pete isminde iki kişinin açtığı bar, nesilden nesile çocukları Horace ve Pete’e aktarılmış. Babadan oğula geçen bu meslek, 2016’da ellili yaşlarındaki 7. nesil Horace ve Pete’e kadar gelmiş.

horace-peteNesilden nesile geçen bu mekandaki işleyiş başta komik bir gelenek gibi gözükse de oldukça acıklı ki Horace and Pete, Louis CK’in diğer işleri aksine ana teması komedi olmayan bir yapım. Yalnızca 2 mekandan oluşan tarzı, çekim açıları ve atmosferiyle diziden çok bir tiyatro oyununu andıran Horace and Pete, bu asırlık mekanda sıkışıp kalmış hayatları konu alıyor. Baldızıyla ilişkiye girdiği için yuvası yıkılan ve hem karısı hem baldızından çocuğu olan Horace, psikolojik bir hastalığa sahip Pete ve bu ikilinin meme kanseri olan kız kardeşleri Sylvia. Dizi bu üç karakterin karamsar hayatları arasında dolanırken bara ve kardeşlerin hayatına konuk olan yan karakterler de dünya gündemi ve insanlıkla ilgili durum tespitleri yapıp Louis CK’in söylemek istediklerine aracı oluyorlar.

Louie’nin sezonlar ilerledikçe depresifleşen atmosferi Horace and Pete’de daha keskin gerçekleşiyor. Bölümler ilerledikçe karakterlerin kişiliklerini oluşturan kırılmalara ve bu kırılmaların sebeplerine tanık oluyoruz. Bu bazen geçmişe giderek gerçekleşiyor bazense sabit bir kamera açısıyla 10-15 dakika boyunca dinlediğimiz bir anıyla. Barda konuşulan konular ise günlük hayatta hepimizi meşgul eden başlıklar. Bir gün ABD’deki seçim, bir gün kadın – erkek eşitliği, bir gün cinsel tercihler konuşuluyor. Louis CK, Louie’de dizinin teması gereği değinemediği her şeyi Horace and Pete’deki yan karakterleri bar taburesinde konuşturarak yapıyor. Louis’in kısa bir süre önce hayranlarına Donald Trump hakkında yazdığı mektup dahi dizinin içinde kendine yer bulmayı başarıyor.

Louis CK, dizi finalinden sonra üyelerine yolladığı mailde ortaya çıkan işe şaşırdığını ve harika bir yapım olduğundan dolayı gururlu olduğunu belirtti. Büyük bir maddi kayba yol açmasına rağmen Louis CK’in Horace and Pete hakkındaki bu sözleri dizinin kalitesini gösterir nitelikte. Evde çayınızı yudumlarken 10 sahnelik bir tiyatro oyunu izlemenizi sağlayan bu yapıma şans vermelisiniz.