28.05.2017

How To Get Away With Murder

Hukuk Fakültesindeyseniz ve Cinayetten Yakayı Sıyırma Dersleri adlı bir derse giriyorsanız sırtınız yere gelmez!” diyebilmeyi isterdim ancak dizide görüldüğü gibi her şey o kadarla bitmiyor. Hırslı, güçlü, otoriter ve gizemli bir üniversite öğretmeni ve avukatla kendisinden aşağı kalmayan hırslara sahip öğrencileri, geri dönüşlü zaman atlamalı sahnelerden de şok edici bir şekilde görüldüğü gibi bir cinayet davasına karışıyorlar. Öldürülen şahıs da çok yakınlarındaki biri üstelik!

Dizinin belkemiğini geri dönüşlerle birlikte baş döndürücü kurgu oluşturuyor. Cinayetten yakayı sıyırma aşamasının bir cesetten nasıl kurtuluruz bölümü şimdiki zamanda gerçekleşirken, geri dönüşlerde işin bu cinayete nasıl vardığını izliyoruz. Dizinin odak noktasındaki öğretmen ve öğrencilerinin karıştığı bu cinayetin yanında, her bölümde savunma avukatı ve profesör Annalise Keating’in savunmasını üstlendiği bir cinayet davası işleniyor. Bir başka üniversite öğrencisinin cesedi de işin içine girince ortalık iyice karışıyor. Birbirinden hırslı öğrenciler kendilerini kanıtlamanın ve Annalise’in vereceği ödülün peşinde türlü “maskaralıklara” imza atıyorlar. Dizi kurgudaki bu yanıyla Veronica Mars’ı andırıyor. Odak noktasında tek bir ana olay varken, her bölümde o meşhur an’a giden detaylar işleniyor. “Suçlu da olsa suçsuz da olsa şeytanın bile avukatlığı yapılır” mantığıyla bir cinayetten yasal açıdan nasıl kurtuluruz sorusuyla bir cinayet davasını bertaraf etmenin yöntemleri şaşırtıcı ve eğlenceli bir şekilde işleniyor.

Kriminal savunma derslerine girerken sınıfta gözüne kestirdiği çalışkan, zeki ve hırslı öğrencileri çalışma grubuna alan Avukat Annalise Keating, birbirinden sansasyonel davalarla uğraşırken kendi hayatındaki ikilemlerle de baş etmek zorunda. Şimdilik en başarılı yeni dizilerden sayabileceğimiz How to Get Away With Murder, başarısının önemli bir kısmını Annalise Keating karakterini canlandıran Viola Davis’in dizi boyunca döktürmesine borçlu. “Sinsi ve manipülatif görünümünün altındaki kırılgan kadın” ilk bakışta bir pembe dizi karakterini çağrıştırsa da, aksi şekilde ekrana yansısaydı biyonik ve tek boyutlu bir karikatürize karakterle karşı karşıya kalabilirdik. Annalise’in öğrencileri ise birbirinden itici tavırlar sergilerken dizinin sunuluş şeklinin farklılığı olmasa adeta bir Gossip Girl karakterine dönüşeceklermiş izlenimi veriyorlar (Connor hariç diyesim var bu noktada) Dizinin devam bölümlerinde bu öğrencilere biraz daha detay ve özgünlük katılmasını bekliyoruz. Fazla hırs ve entrika bir noktaya kadar götürebilir ancak.

How to Get Away With Murder’ın hızlı kurgusu ve detayları diziyi pürdikkat izlemeyi gerektiriyor. Flashforwardlar oldukça önemli olsa da, dizi ilerledikçe tekrara düşme tehlikesine neden olabilir bu bölümler. Bol entrikalı bu suç dramının olayı çok fazla dallandırıp budaklandırmamasını ve kurguyu doğru kullanmaya devam etmesini diliyoruz.