24.05.2018

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman

Kudret Sabancı’nın yönettiği Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filminin oyuncu kadrosunda  Hilmi Cem İntepe, Gizem Karaca, Bora Akkaş ile Miray Daner yer alıyor.

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, 25 Mayıs 2018’de vizyonda!

Vecihi Hürkuş, ilk Türk uçağını yapan, Türkiye’nin ilk özel havayolu şirketini kuran, TBMM tarafından üç kez takdirname verilen, İstiklal madalyası sahibi gerçek bir kahramandır. Kafkas Cephesi’nde düşman uçağını düşüren ilk Türk pilot olmuş, yine aynı cephede esir düştüğü Nargin Adası’ndan cesareti, azmi ve Azeri Türkleri’nin yardımı ile yüzerek kurtulmuş, esareti asla kabul etmemiş, başına ne gelirse gelsin cepheye koşmuş cesur bir askerdir. Aynı zamanda Türk Hava Kurumu’nun kurucuları arasında yer alan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk paraşütçülük okulunu açmış, ilk havacılık dergisini çıkarmış bir ressam, eskrim ustası ve piyanisttir.

Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda vatanı uğruna hayatını sayısız kez tehlikeye atan Vecihi Hürkuş, bitmek bilmeyen uçma sevdası sayesinde tarihimize adını altın harflerle yazdırmış olsa da hak ettiği değeri görememiştir. Türk sinemasında sayısı son derece az olan, bize kendi tarihimizi anlatan bu türde filmler aracılığıyla, geçmişimizi benzersiz kahramanlarını gün ışığına tekrar çıkarıyor.