14.10.2018

İzleyenlerin Unutamadığı 7 Final Sahnesi

The Shawshank Redemption (1994)

Kimilerine göre gelmiş geçmiş en iyi film olan The Shawshank Redemption’da Red ile Andy Dufresne’nin dostluğuna odaklanırız.

Hapse haksız bir şekilde düşmüş olan Andy’nin en iyi dostu, ‘gerekli her şeyi temin eden adam’ Red’dir. Birçok kuralı altüst eden, gardiyanlar ve müdür ile iyi ilişkiler kurup hapishanenin çehresini değiştiren ikili, bir gencin ölümü ile yıkılır. İşte o an Andy, artık burada kalamayacağını anlar ve kaçmak için işe koyulur.

Filmin finalinden önce de bir büyük sürpriz mevcuttur ama finalinin muhteşem oluş nedeni, sürpriz değil, mutluluk verici olmasındandır. Andy kaçmayı başarıp çok uzaklara gider ve Red’e bir mektup, bir vasiyet bırakır. Andy’nin gidişinden bir süre sonra her zaman reddedilen şartlı tahliye, sonunda Red için onaylanır ve Red, Andy’nin peşinden gider. Vasiyete uymuş, yolu izlemiş ve onu bulmuştur.

İşte o anda, okyanusun kenarında Andy teknesini onarırken, Red’in geldiğini görür ve koşmaya başlar. Harika dostluk özgür yeni hayatlarında da devam edecektir. İkili birbirlerine sarılırken, filmi izleyen herkesin yüzünde farkında olmadıkları bir gülümseme vardır. Filmin finali seyirciye kendisini ziyadesiyle iyi hissettirir.