14.07.2016

J.K.Rowling’den Vernon Dursley Açıklaması

JK-Rowling

J.K.Rowling Vernon Dursley’nin Harry Potter’dan neden bu kadar nefret ettiğini açıkladı.

Harry Potter serisi çoktan sona ermiş olsa da, büyülü dünya kitaplarda, filmlerde, bloglarda ve diğer internet mecralarında var olmayı sürdürüyor. Yazar J.K.Rowling de sık sık karakterlerle ilgili açıklamalarda bulunarak Potter’ın hikâyesini canlı tutuyor.

Rowling, Pottermore’da Dudley’nin Harry’ye olan nefretinin kökenlerinin Harry’nin babası James’e kadar uzandığını söyledi. Harry yetim kalmadan çok önce, anne ve babası Dursleyleri ziyarete gelmiştir. Harry’nin annesi Lily ile Petunia’nın kardeş olmalarına rağmen James ile Vernon arasındaki anlaşmazlık aileler arasındaki ilişkiyi gergin tutmaktadır.

“Vernon büyücülerin işsizlik yardımıyla geçirdiklerini sandığını söylemiş, James de Gringotts’dan ve ailesinin ona bıraktığı altınlardan söz etmiştir. Vernon kendisiyle alay edilip edilmediğini anlayamadığından öfkelenir. Buluşma Petunia ile Vernon’ın restorandan hiddetle ayrılmasıyla sonuçlanırken, Lily gözyaşlarına boğulur. James de kendinden biraz utanarak en uygun fırsatta Vernon’la arasını düzelteceğine söz verir” diye açıklıyor Rowling ve aralarının hiçbir zaman düzelemediğini, Vernon’ın Lily ile James’in düğününe gitmeyi reddettiğini ekliyor. Potterlar öldürüldüğünde Petunia Harry’i evine alma zorunluluğu hissetmiştir, ancak Harry’nin çocukluğunu onu sürekli cezalandırarak geçirmesi kendi seçimidir.

Rowling, Vernon’ın Harry’e karşı olan antipatisinin Harry’nin babasını anımsattığından kaynaklandığını ve bu açıdan kısmen Snape’in tavırlarına benzediğini de sözlerine ekledi.

Daniel Radcliffe de geçtiğimiz aylarda senaryo yeterince iyi olursa rolü tekrar oynamaya açık olduğunu dile getirmişti.

Haber: Tuğba Nur Yıldırım
Kaynak: gamespot