22.12.2018

Jake Gyllenhaal’un En Sevdiği 10 Film

Jake Gyllenhaal’un En Sevdiği Filmler

Jake Gyllenhall şimdiye kadar Ang Lee, Denis Villeneuve, David Fincher gibi pek çok efsane isimle çalıştı, ve kendi film zevki de Federico Fellini ve George Cukor’dan tutun Cameron Crowe ve Richard Donner’a kadar bir çok sinema dahisini kapsıyor. İşte aktörün en sevdiği filmler.

Woman Of The Year (1942)

Spencer Tracy’nin omlet yaparken yumurta kırma şeklinden dolayı bu filmi çok spesifik olarak hatırlıyorum. Bu film sayesinde yumurtalarımı her zaman Spencer Tracy gibi kıracağım.” Gyllenhaal George Steven’ın filmi için böyle konuşmuştu.

Adam’s Rib (1949)

Hepburn ve Tracy’nin birlikte oynadığı bir film asla eskimeyecektir. Onların filmlerini annem de çok sever, annemle birlikte izlediğimizi hatırlıyorum.”

La Strada (1954)

Gyllenhaal, Frederico Fellini’ye olan hayranlığını şu sözlerle dile getirmişti; “Giulietta Masina, her yaptığı iş çok başarılı ama özellikle bu filmin son sahnesinde Anthony Quinn ile olan performansı çok güzeldi. Onun filmlerinin bir de şöyle bir özelliği var, sesler film çekildikten sonra kaydedildiği için iki kere performans sergiliyorlar, bunu hem görebiliyorsunuz hem de duyabiliyorsunuz. Sadece bu bile beni oldukça etkilemiştir.”

Pete’s Dragon (1977)

“Bu filmi küçükken izlediğimi hatırlıyorum, ve sonunda ne olduğunu hiçbir zaman bilmiyordum. En favori filmimdi hatta Pete’s Dragon tişörtüm bile vardı, hala filmin sonu hakkında hiçbir fikrim yok.”

The Goonies (1985)

“Goonies’i anlatacak kelime bulamıyorum. Şimdiki projem olan Everest filminde Josh Brolin ile çalışıyorum ve onun Goonies’deki gibi bir kafa bandı takmasını istiyorum. Eğer doğru hatırlıyorsam filmde pantolonunun üstüne eşofman giymişti bu da karakteri özelleştiren seçimlerden birisiydi. Oyunculuğuna hayranım, Chunk ile olan sahneleri beni hala etkiler.” Gyllenhaal çocukluğunun favori filmi hakkında 2014’te böyle konuşmuştu.

Fast Times At Ridgemont High (1982)

Oyuncu 2014’te sen sevdiği 5 filmi sıralarken “Jerry Maguire ve Fast Times at Ridgemont High’ı aynı sıraya koyardım”  demişti.

Searching For Robby Fischer (1993)

“Birisi bana favori filmlerimi sorduğunda aklıma gelen ilk film budur. Öncelikle oyunculuklar ve çekimler sıradışı. Senaryo olağanüstü. Filmdeki çocuğun dürüstlüğü ve duruşu harika, ve onun etrafındaki bütün oyuncular da öyle.”

Jerry Maguire (1996)

“Televizyonda gördüğüm zaman asla kanalı değiştiremeyeceğim bir film.”

A Prophet (2009)

“Jacques Audiard, yaptığı her işin hayranıyım ama A Prophet’in yeri bende bir başkadır.” Gyllenhaal 2015’te film hakkında yorumu.

A Seperation (2011)

“A Seperation’ı çok seviyorum.” Gyllenhaal Asghar Farhadi başyapıtı film için bu şekilde içten bir yorum yapmıştı.

İrem Yurtsever