26.07.2016

Kadın Sinemacılardan En İyi 25 Film

Çeviri: Ceren Çalıcı

Çalışmalar, film okullarından mezun olan kadınların, okullardaki öğrenci sayısının yarısına tekabül ettiğini gösteriyor, ama bunlardan Hollywood’da çalışanların oranı sadece %5. Bu durum sadece Hollywood için geçerli değil, dünya genelinde sinema dünyasında erkek egemen bir çizgi hakim. Bunun pek çok nedeni var tabii. Kadın sinemacılara karşı oluşan önyargı, yeterli finansal desteği almalarını önleyebiliyor ya da çalıştıkları yapımlar yarıda kesilebiliyor.

Bu sıkıntıları aşıp kendi seslerini duyurmayı başaran kadın sinemacılar da mevcut. Aşağıda, sinema tarihinin kadın yönetmenler tarafından yapılan en başarılı filmlerinin listesini bulacaksınız. Keyifli okumalar…

1. Triumph of the Will (Leni Riefenstahl, 1935)

Leni Riefenstahl’ın dünya çapında üne kavuşmasını sağlayan bir propaganda filmidir Triumph of the Will. 1934’te Nuremberg’deki 700.000’den fazla Nazi destekçisinin katıldığı Nazi Parti Kongresi kayıtlarına dayanarak hazırladığı film, bu alandaki en iyi belgesellerden biridir. Riefenstahl, Triumph of the Will’de kullandığı film ve fotoğraf teknikleri ile kendisinden sonrakilere öncülük etmiş ve bu filmden sonra birçok kişi tarafından 20. yüzyılın en iyi kadın yönetmenlerinden biri olarak anılmıştır. 1930’larda Triumph of the Will gibi başka propaganda filmlerine de imza atmıştır. Hitler ile kurduğu ilişki, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın yenilmesiyle film kariyerini mahvetmeye yetmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=GHs2coAzLJ8