22.12.2018

Kedi Filminin Yaratıcısı Ceyda Torun İle Kediler Üzerine

Kediler üzerine olan belgesele yayınlandığından beri övgüler yağıyor

Ceyda Torun ilk filminin ne üzerine olması gerektiğinden çok emindi, İstanbul’un kedileri… Ve sonuç? İstanbul’un sokaklarında dolaşan yüzlerce kediyi takip eden bir belgesel.

Çocukluğum apartmanımızın bahçesindeki kedilerle geçti. 30 yıl önce benim çocukluğumda teknoloji yoktu, sahip olduğumuz tek şey televizyondu, bu yüzden kediler hayatımda önemli bir yer kaplıyordu. 11 yaşımda taşındığımızda özlediğim tek şey kedilerimdi. İstanbul’a her gelişimizde ise şehir değişiyordu, insanlar değişiyordu, politika değişiyordu ama kediler her zaman aynı kalıyordu.” Torun IndieWire’a konuştu.

Filmde farklı bölgelerden yedi kedinin ve onlara bakan insanların hikayesini anlatılıyor. Kameranın çekimleri ise kedilerin gözünden, ki bu mesele sinematograf ve yapımcı Charlie Wuppermann’i bir hayli terletmiş.

Filmi kedilerin bakış açısından çekmek istedik,onların gözleriyle görmek için de geniş açılı kamerayla yerden çekim yaptık.”

İstanbul’da siyaset çok karışık olabilir ama Torun’un dediğine göre filmi çektikleri yaz çekimler huzurlu geçmiş, bunu da insanların kedilere olan sevgisinin onları birleştirmesine bağlıyor.

“İnsanların anlam veremediği siyasi şeyler oluyor, ama filmi çekerken konuştuğumuz insanlar tutku ve sevgileri konusunda oldukça samimiydiler bu da bizi hem filmi çekmeye daha çok teşvik etti hem de insanlara olan inancımızı güçlendirdi.”

“Kedilerin muhteşem olduklarını düşünüyorum çünkü cinsiyet, yaş, geçmiş fark etmeksizin herkesi kendilerine bağlayabiliyorlar. Filmimizi 8 yaşından 80 yaşına kadar, kadın – erkek, farklı kültürden gelen insanlara gösterebiliriz. Bir hayvanın insanları bir araya getirdiğini görmek ise çok mutluluk verici bir şey.”

İrem Yurtsever

Kaynak: Indie Wire