29.05.2018

Keloğlan 40 Yıl Aradan Sonra Yeniden Beyaz Perdede

Keloğlan olabilmek için sıkı bir diyet yaptı

40 yıl aradan sonra beyazperdede izleyiciyle buluşmaya hazırlanan “Keloğlan”, modern çağımıza daha yakın bir karaktere bürünmek için iki ay boyunca hem diksiyon çalıştı hem de sıkı bir diyete girdi. 1970’lerde Rüştü Asyalı’nın canlandırdığı karaktere yıllar sonra hayat veren Atilla Doğukan Türkyılmaz, Türk masalının en ünlü kahramanlarından biri olan Keloğlan karakterini canlandırmak için gece gündüz çalıştığını belirtti.

Masallara lâyık bir kerametle her türlü güçlüğü yenen, temiz kalpli karakter “Keloğlan”, Türk sinemasında ilk kez fantastik içerikli bir filmle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Türk masalının en ünlü kahramanlarından biri olan, saçsız başı, pratik zekâsı ve iyi ahlaklılığı ile tanınan Keloğlan’a 40 yıl aradan sonra hayat veren isim Atilla Doğukan Türkyılmaz oldu. Mimar Sinan Lisesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitimine de devam eden Türkyılmaz, yaklaşık iki sezondur tiyatro sahnesinde de karakteri canlandırıyor. Kamera önünde, tiyatrodakinin aksine daha modern bir Keloğlan karakterine hayat veren genç oyuncu, yaklaşık 2 ay boyunca geleneksel karakterden uzaklaşmak ve modern çağa daha yakın bir karaktere bürünmek için gece gündüz çalıştı. Diksiyon ve senaryo çalışmaları için oyuncu koçu Ümit Çırak ile birlikte çalışan Atilla Doğukan Türkyılmaz; Keloğlan’ın hareketli, zeki, tez canlı ve sağlıklı görüntüsüne kavuşabilmek için çekimler süresince sıkı bir diyet yaptı.

Doğa bilinci ve hayvan sevgisini modern fantastik bir film aracılığıyla çocuklara aktaran filmde hayvanlar, animasyon karakterler şeklinde yer alıyor. Yağmur Ün, Asuman Dabak, Kaya Akkaya, Yakup Yavru ve Esvet Şahin’in de rol aldığı filmde, hayvan haklarının en büyük savunucularından biri olan Ömür Gedik de konuk oyuncu olarak yer alıyor. Senaryosunu Ferhat Ergün’ün yazdığı, yönetmenliğini Süleyman Mert Özdemir’in, görüntü yönetmenliğini Sami Saydan’ın yaptığı film; CGI Animasyon, görsel efekt ve gerçek görüntüleri harmanlayarak yaratılan masalsı dünyasıyla da, Türk sinemasında yeni bir devirin kapılarını aralıyor.