24.08.2022

Kısa Film: Guguk Kuşu

Esma AKALIN

Bir “çizgi şehir” olarak İstanbul

Şans eseri kafesinden kurtulan bir guguk kuşunun “dışarıdaki” hayata uyum sağlama çabası ve hayatının aşkını buluşunu izliyoruz bu kısa animasyonda.

Minik başkahramanımız, sapsarı bir ev kuşu olarak doğadaki özgür kanatlıların arasında kendine yer bulmaya çalışır fakat ne leylekler, ne martılar ne de serçeler onu aralarına alırlar. O, bu arayışı sırasında kah Galata Kulesi’nin kah Boğaz Köprüsü’nün üzerinden uçarken ya da martılarla beraber vapurdan atılan simit parçalarını yakalamaya çalışırken bizlere İstanbul’u “çizgi şehir” olarak izleme imkanı verir. Nihayet istenmediğini kabul ederek bir pencerenin pervazına konduğunda camın ardındaki guguklu saati keşfeder. Her saat başı kendini gösteren türdeşine kavuşmak için diğer kuşların alaycı bakışları altında elinden gelen her şeyi yapar, peki sonunda ona kavuşabilecek midir?

Can Erkan ve Salih Toprak yönetmenliğindeki bu sevimli animasyon filmi, pek çok kısa film festivalinde finalist olarak yer almış 2016 Anadolu Animasyon Festivali’nden ise Öğrenci Özel Ödülü ile dönmüştü.