24.08.2022

Kısa Film: Une Femme Coquette

Esma AKALIN“Kadınlar cüret ettikleri her şeyin masum olduğunu düşünür.”

Une Femme Coquette yani Çapkın Bir Kadın… Jean-Luc Godard’ın 1955 yılında çektiği fakat ancak gün yüzüne çıkabilmiş ikinci filmi. Yaklaşık on dakikalık bu Godard kısası, Guy De Maupassant’ın “The Signal” adlı kısa öyküsünden yola çıkılarak yapılmış. Siyah- beyaz görüntülerin hızla, izleyiciyi ardından kovalatırcasına aktığı filmde, olaylar evli bir kadının arkadaşına yazdığı mektup üzerinden anlatılıyor.

Agnes, sokakta yürürken bir kadını camda oturmuş aşağıdaki erkeklere gülücükler dağıtır halde görür ve kadın kısa süre sonra bir adamı baştan çıkararak dairesine çağırır (bu adam siyah çerçeveli gözlükleriyle Godard’ın ta kendisidir). Tanık olduğu bu sahneden ve camdaki kadından hayli etkilenen kahramanımız resmen kendi kendiyle bahse tutuşur ve yalnızca bir gülücükle yapabileceklerini ölçmek arzusuyla dolup taşar. Esasında, kendisinin daha önce deneyimlemediği fakat bir başka kadının ustalıkla yapabildiği şeyi tecrübe etmek isteği değil de nedir bu! Agnes’in flört etmedeki acemiliği, tutarsız adımları ve yolda oradan oraya savruluşlarıyla kendini belli eder; yaratılan bu hızlı akış ve bocalama içinde seyirciye de sabırsız bir huzursuzluk hissi aşılar yönetmen. Ve bu evli kadın nihayet başarılı olduğunda başından geçenleri arkadaşına suçluluk duygusuyla, fakat muzip bir suçluluk duygusuyla, itiraf eder.

Yeni dalganın “usûlsüz” sanatçısı Jean-Luc Godard, sinemasının odak noktalarından biri olan kadın-erkek ilişkileriyle ilgili ilk denemesini bu kısayla ortaya koyuyor.