25.05.2019

Kızım Gibi Kokuyorsun 22. Şangay Uluslararası Film Festivali’nde

Olgun Özdemir’in yazıp yönettiği Kızım Gibi Kokuyorsun filmi 14-25 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan 22. Şangay Uluslararası Film Festivalinde Uluslararası Panorama bölümünde büyük jüri ödülü için yarışacak.

Festivalin jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan yapacak.

Şangay Uluslararası Film Festivali, Tokyo Uluslararası Film Festivali ile birlikte Doğu Asya’nın en büyük film festivallerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

Olgun Özdemir’in üçüncü uzun metrajlı filmi olan Kızım Gibi Kokuyorsun; Türk, Amerikan ve Fransız ortak yapımı. Kültür Bakanlığı desteğiyle çekilen filmde Clemence Verniau, Çağlar Ertuğrul,Yılşen Özdemir, Şerif Sezer, Esin Civangil, Tolga Güleç, Deniz Arna, Muhammed Cangören ve Fehmi Karaaslan rol alıyor. Film Hatay, Antakya, İskenderun, Samandağ, Antep, Urfa’da çekildi, Fransa çekimleri de bulunuyor. Filmin dili Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Kürtçe.

Filmin konusu:

14 Temmuz 2016 tarihli Bastille günü tüm aile fertlerini Nice’deki Işid saldırısında kaybeden (Clemence Verniau) Beatrice; babasının vasiyeti üzerine cenazeleri göç ettikleri Antakya Vakıflı Ermeni köyüne getirir. Beatrice gibi aynı örgütten mustarip Suriyeli Hevi (Yılşen Özdemir), ülkesine tatile gelmiş gurbetçi İbrahim (Çağlar Ertuğrul) ile yolları Samandağ’da bir motelde kesişir. Üçlüden birinin kayıp yakınını bulmak için yola çıkılır.

Görüntü Yönetmenliğini Ali Utku’nun yaptığı, müziklerinde Onur Tarçın’ın imzası bulunan filmin vizyonu Ekim ayında olacak.

Film aynı zamanda Türkiye ile aynı tarihlerde Fransa ve Belçika’da da vizyona girecek. Vizyon tarihi ile eş zamanlı filmin müzikleri Sony Müzik etiketiyle Amerika, Fransa ve Türkiye’de müzik marketlerde yerini alacak.