27.07.2018

La Forêt: Ormanın Derinliklerinde Kaybolan Aile ve Ahlak

Çözülen Aile ve Ahlak

La Forêt veya İngilizce adıyla The Forest, Netflix’in Fransızca dizilerinden… Altı bölümlük bu dizi polisiye sevenlerin ilgi gösterebileceği türden bir takip öyküsü aslında. On altı yaşındaki Jennifer’ın yaşadığı kasabanın ormanlık bölgesinde kaybolması ile başlayan dizi hem polisiye bir macera hem de dram nüvelerini yoğurarak takibi zor olmayan, etkileyici bir dizi kıvamına geliyor.

Başrollerinde Samuel LabartheSuzanne Clément, Frédéric Diefenthal, Alexia Barlier gibi Fransa’nın tanınmış oyuncularını barındıran dizi, Fransa ve Belçika’da çekilmiş. 

Kasabaya yeni gelen polis şefinin geldiği andan itibaren etrafındaki polislerin rehavetini şaşkınlıkla izlemesi bizlere küçük bir kasabada aslında her şeyin güvenli olabileceği hissinin derinden sarsılabileceğini de gösteriyor.

İlk önce polis olan Virginie (Suzanne Clément) ve ailesi ile tanışıyoruz. Vincent (Frédéric Diefenthalve Virginie’nin mutlu ve yolunda giden aile yaşamı, evlatlık kızları Maya’nın okuldan arkadaşı Jennifer’ın kaybolması ile hafiften çatırdamaya başlıyor. Jennifer’ın aile ile olan ilişiğinin sadece yaşıtı Maya’dan ibaret olmaması dizinin “kayboluş” öyküsüne başka bir kayboluşu daha ekliyor: ahlak.

Öykünün Virginie köşesi

Virginie’in Jennifer’ın kayboluşuna kayıtsızlığı, kasabada herkesin birbirini tanıması ve güvenlik sorunu hissetmemesi ile ilgili görülebilir. Bunu pekâlâ bir bencillik olarak da okuyabiliriz. Çünkü kendi güvenlik çemberine takılmayan -polis bile olsa- herhangi bir olay, kişinin kendi başına gelince her şeye bakışını tam anlamıyla değiştirebiliyor.

Kızı Maya’nın ortadan kaybolmasıyla Maya ve arkadaşları hatta yaşadığı kasabanın gençleri hakkında öğrendikleriyle sarsılan Virginie’i aslında bekleyen esas çöküntü kocası ile ilgili öğrenecekleri… Bu açıdan Virginie’in öyküsünü genel hikâye ile örtüşmesi açısından da değerli kılan nokta; öykünün sınırlarının gittikçe açılması ve kadının mesleği ile anneliği arasındaki sınırları artık koruyamaz hale gelişi.

Öykünün Eva köşesi

La Forêt’nin gizemini koruyan kahramanı Eva (Alexia Barlier) ortadan kaybolan kızların öğretmenleri olmasıyla ilişiyor hikâyeye ancak bölümler ilerledikçe Eva’nın kendi öyküsü de dizinin önemli bir unsuru hatta temeli haline geliyor. 

Hatırlamadığı geçmişi, annesi, onu büyüten ve baba yerine koyduğu kişi ile Eva, kasaba halkı için farklı bir figür. Kendi başınalığı, özgürlük anlayışı vs gibi sebeplerden biraz da toplumun dışına itilmiş biri Eva. Yine ikiyüzlü ahlakın kendine has işlerliğine dair turnusol kağıdı gibi bir karakter aslında. Hikâye neticelendiğinde kendini yeterince “temiz” hissedecek tek karakter de Eva.

Eva’nın kendi travmatik geçmişi ile kasabanın travmatik hali arasında kurulan bağ, La Forêt‘in sadece bir polisiye değil, psikolojik yanı ağır basan bir dram olduğunun da göstergesi. Hatta hızlı akan bir hikâye bekleyenleri biraz hayal kırıklığına uğratabilir dizi. O yüzden karşımızda öncelikle bir dram olduğunu bilerek kendimizi bu gizemli öyküye kaptırabiliriz.