08.01.2022

Licorice Pizza

Licorice Pizza, Alana Kane ve Gary Valentine’ın San Fernando Valley’de büyümelerini etrafta koşuşturmalarını ve aşık olmalarını konu alıyor.

Paul Thomas Anderson (Boogie Nights, Magnolia, Phantom Thread) tarafından yazılan ve yönetilen Licorice Pizza, ilk aşkın aldatıcı yolculuğunu anlatıyor.

San Fernando Valley’de büyüyen Alana Kane (Alana Haim’in canlandırdığı) ve Gary Valentine (Cooper Hoffman), Gary’nin lisesindeki fotoğraf çekim gününe kadar hiç tanışmamıştır. Alana artık öğren değildir ama kendini bulma ve ilham vermeyen fotoğrafçı asistanlığı görevinin ötesinde tanımlama arayışında olan genç bir kadındır. Gary

Kendini çalışan bir oyuncu olarak kabul ettirmiştir ve Alana’ya bunun onu etkileme çabası olduğunu hemen söyler. Alana olağan dışı özgüvenine şaşırır ve ilgisini çeker. Tuhaf olsa da samimi bir ilişki kurarlar. Alana ile olan bağını güçlendirmek isteyen Gary, New York’ta katılacağı bir televizyon programında refakatçi olması için bir fırsat yaratır. Alana bir anda kabul eder.

Televizyon programı tam olarak planlandığı gibi gitmez ve California’ya döndüklerinde kişi de geleceklerini sorgular. Zaman içinde ve arkadaşlıkları ilerledikçe Gary oyunculuk dışındaki kariyer fırsatları yakalar ve su yatağı satan bir girişimci olur, tilt oyunu salonu açar. Alana da geleceğini ciddi ciddi düşünmeye balar (oyunculuk girişimi de dahil). Gary de Alana da hem tek başlarına hem de yan yana, biraz şamatalı, biraz acı, biraz tatlı bir dizi aydınlanma yaşarlar. Ünlü bir oyuncuyla (Sean Pean’in oynadığı), bir Hollywood yapımcısıyla (Bradley Cooper) ve yerel bir siyasetçiyle (Benny Safdie) yakın deneyimleri olur. İkisi de kendilerinin farkında ve avare olan Alana ve Gary, kendilerini ilk aşklarına götüren bir zaman ve mekandan hızla geçerek yetişkinliğe girerler. Belki de en çok birbirlerinde olmak üzere yeni buldukları potansiyelleri keşfederler.