14.05.2018

Making A Murderer

Making A Murderer

Netflix‘in yaklaşık bir saatten on bölümlük mini serisi Making a Murderer, ABD’deki adalet sistemini sorgulatan, dünyanın her yerinde konu ne olursa olsun “güçlünün haklı güçsüzün haksız” mantığının işlediğini gözler önüne seren bir yapım. Amerika’nın Wisconsin eyaletine bağlı Manitowoc kasabasında yaşayan Steven Avery‘inin hayatına ve hakkındaki suçlamalara ışık tutan dizi öyle ses getirdi ki sonunda Obama dahi açıklama yapmak zorunda kaldı.

Steven Avery, Manitowoc’ta aile mesleği olan araba hurdacılığı yapmaktadır. Avery ailesi hurdanın yakınında karavanlarda ve gecekondularda yaşamaktadırlar ve orada adeta kendilerine Wisconsin’den ayrı, toplum normlarından uzak bir yaşam alanı oluşturmuşlardır. Düşük zekası, eğitimsizliği ve fakirliğine rağmen Steven, ailesiyle birlikte yaşaması ve aile işi yapması sebebiyle iyi bir çocukluk, gençlik geçirmiş ve hayatından mutlu bir kimsedir. Ancak 1985’te yaşanan olay Steven’ın yaşamını alt üst eder. Kasabanın soylu kesiminden Penny Beernsten‘in sahilde koşarken tecavüz saldırısına uğrayıp darp edilmesi, devamında da robot resim ve karşılaştırmayla bu kişinin Steven Avery olduğunu söylemesiyle Making a Murderer da başlamış oluyor.

Robot resmi çizen şerifin karısının olaydan bir süre önce Steven Avery ile yaşadığı olay, toplumun Avery ailesi üzerindeki ön yargısı, Steven’ın saldırı anında başka yerde olduğuna dair birçok kanıt ve şahit sunması, 1985’te teknolojinin DNA üzerinden suçlu tespitinde yeterli olamaması gibi sebepler kafalarda Steven’ın suçsuz olabileceği kuşkusunu bıraksa da olayın üzerine daha fazla gidilmiyor ve Steven Avery 2003’e kadar hapiste kalıyor. 2003’te Wisonsin Üniversitesi’ne bağlı Wisconsin Innocence Project, Avery’nin suçsuz olduğunu ispatlıyor ve bir hiç uğruna 18 sene özgürlüğünden edilen Steven Avery kuru bir özürle serbest bırakılıyor. Devam eden süreçte, politik ilişkilerin göz bebeği haline gelen, birçok fotoğrafın öznesi olan Steven, Wisconsin polis departmanının da güvenilirliğini zedeliyor. Steven Avery ise kaybettiği 18 yılının acısını da açtığı yüklü tazminat davasıyla çıkarmaya çalışıyor.

Şu ana kadar geçen kısım hikayenin yalnızca başlangıcı ve dizinin de yalnızca ilk bölümünü oluşturması, izleyicide 1985’teki davanın arka yüzünün gösterileceği beklentisini oluştursa da Steven Avery’nin yaşadıkları bunla bitmiyor. Manitowoc şerifi ve bölge savcısına açtığı 36 milyon dolarlık dava ve bu miktarın Manitowoc gibi küçük bir kasaba için büyüklüğü haber konusu oluyor. 18 seneden sonra gençliği, ailesi, sevdiği kadından olan Steven bu parayı da alarak en azından ömrünün geri kalanını mutlu geçirmeyi planlarken kendini bir anda yine demir parmaklıklar ardında buluyor.

31 Ekim 2005 günü, Teresa Halbach isminde biri kayboluyor. Kadının son görüldüğü yer ise Steven Avery’nin evi. Steven Wisconsin eyaletine karşı açtığı davanın sonuçlanmasını beklerken bir anda kendini yine potansiyel suçlu koltuğunda buluyor. Bu seferki suçlamanın boyutu ise daha büyük, cinayet. Bulunan kanıtlar ve aynı suçtan içeriye alınan Steven’ın 16 yaşındaki yeğeni Brendan Dassey’in polise verdiği ifade cinayetin tek şüphelisinin Steven Avery olduğunu gösterse de Steven Avery, ailesi, yakın çevresi ve avukatlarına göre ise bu Wisconsin polis teşkilatının ve bölge savcısının kaybettiği itibar ve muhtemelen ödeyecekleri tazminat için kurdukları bir komplo. İşte dizi, adım adım yıllar süren bu soruşturmaya mercek altına alıyor.

Steven Avery’nin masum olup olmadığı belirsizliği koruyor fakat Making a Murderer’ı izledikten sonra olayı daha önce hiç duymamış birinin Steven Avery’i masum bulmaması pek de mümkün değil. Wisconsin polisi ve bölge savcısına göre ise yapım yalnızca kuşku uyandıracak kanıtları ve ses kayıtlarını izleyici sundu. Bunun için de haklı gereçklerini söylemek gerekir. Dizinin Aralık 2015’te yayımlanmasından sonra Amerika’da birçok kampanya başlatıldı ve Beyaz Saray’a yüzbinlerce imza yollandı. Bu tepki üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Obama, Eyalet davalarına karışmak gibi bir yetkilerinin olmadığını ve bu durum için af çıkaramayacağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Avery’nin avukatları Teresa cinayetiyle ilgili iki şüpheli daha olduğu açıklamasını yapsalar da bu gelişme henüz bir sonuca bağlanmadı. Steven Avery hapiste, Teresa Halbach ölü ve olay bilinmezliğini koruyor.