07.05.2016

Dizi: Man Seeking Woman

Kadın – Erkek ilişkisini odağına alan yapımlar saymakla bitmez. Hatta eğer konu başlığımız sit-com, komedi ise temeline bunu yerleştirmeyen yapım bulmak imkansıza yakın. Peki Man Seeking Woman‘ın kadın – erkek ilişkisini en iyi açıklayan dizi hatta yapım olduğu söylense? Fazla iddialı bir açıklama gibi dursa da aslında çok yanlış değil. 2015’in ilk aylarında Fox’un yan kanallarından FXX’te başlayan ve yaratıcısı Simon Rich olan dizi, ilişkilerin her evresindeki metaforları kanlı canlı şekilde bize sunuyor. Bunu yaparken de hiçbir sınıra takılmaması dolayısıyla ilişkilere en dürüst yaklaşan dizi ünvanını rahatlıkla alıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi Man Seeking Woman, konuya (iki bölüm hariç) erkekler tarafından yaklaşıyor. Ana karakterimiz Josh Greenberg (Jay Baruchel) uzun süreli ilişkisinden yeni çıkmış, arayış içinde birisidir. Fakat her yakınlaştığı insana fazla anlam yükleyen, uzun ilişki insanı Josh için bu arayış hayatının en zor işlerinden birine dönüşüyor. Josh’a bu süreçte akıl hocalığı yapan kankası Mike (Eric Andre) ise kadınları seks objesi, ciddi ilişkileri ise tutsaklık olarak gören çapkın, klasik tek gecelik ilişki adamıdır. İkili arasındaki bu tezat, ortaya harika bir tema ve sonsuz alt metin kaynağı çıkarıyor.

Dizinin neden bu kadar özel olduğu birkaç örnekle daha rahat açıklanabilir. Man Seeking Woman, ufak gibi gözükse de içinde bulunduğumuz an gözümüzde büyüyen olayları işte tam da o gözümüzde büyümüş şekliyle aktarıyor. Hoşlanılan kişiye atılan ilk mesajın kafada oluşturduğu yoğunluğu, dünyanın geleceğini belirliyormuşcasına tartışan bir  konseyle betimliyor. İlişkilerinde belli bir seviyeyi aşmış çiftin atacağı bir sonraki adımı da vücutlarını birbirlerine yapıştırarak… Bu gibi örnekler her bölümde ve birden fazla sayıda karşımıza çıkıyor. İlişki ve öncesindeki süreçte basit ama önemli ayrıntıları bu denli özenle betimleyerek izleyicinin empati kurmasına, geçmişinde yaşadığı benzer durumu hatırlamasına yol açıyor. Dizinin yaratıcılarının bölümleri yazarken ne kadar emek harcadıkları ve aynı zamanda da eğlendiklerine pek şüphe yok.

Bu tarz, durumları absürt yolla betimleyen, ufuk açıcı dizilerin pek örneği yok. Scrubs ve Wilfred dışında popüler ve başarılı örneğine son zamanlarda en azından ben rastlamadım. Hal böyle olunca da Man Seeking Woman gibi türün iyi örneklerinin değeri daha da artıyor.