24.08.2022

Megan Leavey: Bir Asker ve Köpeğin Kahramanlık Yolundaki Sıcak Dostluğu

Mert YILDIRIM

Çarpık ilişkiler ve çıkmazda hisseden bir kadın

Gerçek bir olaydan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan Megan Leavey (Sadakat Yolunda) filmi bu hafta vizyona girdi. Filmin yönetmenliğini Gabriela Cowperthwaite üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Kate Mara, Edie Falco, Bradley Whitford, Lonnie Rashid Lynn, Tom Felton gibi önemli isimler yer alıyor.

Hayatının en zor döneminden geçen Megan (Kate Mara) kendini çıkmazda hisseder. Annesiyle olan sorunları yüzünden hayatı daha çekilmez bir hal alır. Bu durum karşısında ne yapacağını bilemez. Geçici işlerde çalışmayı denese de isteği gibi bir hayat kuramaz. Ebeveynlerine duyduğu kızgınlığı unutmak için başka alana yönelir. Bir gün yolda yürürken askerlerle karşılaşır ve bu onun için yeni atılacağı maceraların işaretidir.

Megan orduya yazıldıktan sonra zorlu koşullar altında eğitim görür. Askeriye ortamında olmak onun hayata olan bakış açısını değiştirir. Yemin töreni sırasında ne yaptığını bilen biri olarak karşımıza çıkar. Önceleri kendinden emin biri olarak davranmıyordu ancak şimdi daha gözü keskin bir Megan var.

Yemin töreninden sonra ailesiyle tekrar bir araya gelen Megan, annesiyle yaşadığı tatsızlıkları tekrar hatırlar. Annesi ve babası ayrı olduğu için bu durumun olumsuzluğunu hisseder. Ordu onun için bir sığınak görevi görür. Bu yüzden her şeyi geride bırakabilmek için ordudaki vaktini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışır.

Bir gün ordu köpeklerinin yer aldığı eğitim sahasında görevlendirilir. Bu görev sırasında Rex adında agresif bir köpekle tanışır. İlk karşılaşmaları oldukça soğuk ve mesafeli olsa da zamanla birbirlerine alışır. Rex kimseyle geçinemediği için Megan’ın işi oldukça zordur. Ona yemek vermek bile başlı başına bir stres sebebidir.

Bir köpek bir insanın hayatını ne kadar değiştirebilir?

Rex’i sahiplenen Megan’la köpeğin bağı sağlam bir şekilde güçlenir. Rex bomba bulma görevi yapan ve birçok insanın hayatını kurtaran başarılı bir köpektir. Megan, Rex’in eğitimi için her türlü çabayı gösterir.

Filmin duygusal yönü, kendini ön plana çıkarsa da senaryodaki boşluklar kendini ele veriyor. Kate Mara inandırıcılık konusunda yeterli çabayı gösteremiyor. Düz bir oyunculukla pek başarılı olduğu söylenemez. Tom Felton kısa süreli oyunculuğuna rağmen daha başarılı.

Ajitasyon soslu senaryosu yüzünden filmin sürükleyiciliği sağlanamıyor. Çünkü basit ve sıradan bir konusu var. Köpeklerle dost olan milyonlarca insan var. Megan’ın orduda Rex ile tanışması dışında hiçbir farklı yönü yok. İnsan-hayvan dostluğunun orduya taşınmış versiyonu sadece bu film. Yeni ve farklı bir şey bekleyenler için pek ideal bir film değil bana kalırsa.

Sevgiyi öğreten bir köpek: Rex

Kurgusu ağır işleyen bir film olduğu için izleyenler zaman zaman sıkılabilir. Filmin temposu biraz daha yüksek olsaydı belki daha iyi olurdu. Buram buram Amerika propagandası yapılması da çabası. En iyi askerler onlardır, en iyi mücadele eden onlar, demokrasi getirmek için başka ülkeleri savaşın içine atmaktan çekinmeyen demokratik ülke (!) ne de olsa. Bu tarz durumlar bu filmin yapısında çatlaklar meydana getiriyor. İzleyici Megan’a mı yoğunlaşsın yoksa Irak’taki gergin operasyon atmosferine mi?

Megan’ın filmde söylediği “O bana sevgiyi öğretti.” sözü köpeklerin şahane bir sevgi timsali olduğunun göstergesi. Evet, hayvan sevgisini aşılaması konusunda film oldukça başarılı. Özellikle Rex’in Megan’a alışma sürecine tanık olmak birçok hayvanseverin ilgisini çekebilir. Köpeksever birçok insan bu filmden gözü yaşlı çıkabilir.

Klasik hayvan sevgisini aşılamak dışında bu filmin sunabileceği hiçbir yenilik yok. Megan’ın Rex dışındaki herkesle yarım yamalak ilişkisi var. Üstelik bu ilişkilerin çoğu yapay bir şekilde gerçekleşiyor. Erkek arkadaşıyla olan ilişkisi filmde yeteri kadar inandırıcı değil. Bu film kendi içinde ikilemde kalmışa benziyor. Bu film köpek kurtarma hikâyesi mi yoksa savaş filmi mi? Bu ayrımı yapmak zaman zaman zor olacak izleyenler için.

Travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde hayvan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz filmi izlerken. Aynı şekilde bir hayvan da bu stresli süreci insan sevgisiyle aşıyor. Megan, köpeğini gerçekten seven bir asker. Filmin sonlarına doğru Rex ve Megan’ın birbirlerine sıkıca kenetlenmeleri izleyenleri duygulandırabilir.

Megan Leavey, hayvan dostluğunun önemini iyi bir şekilde temsil eden, ağır kurgusu ve aksayan senaryosuna rağmen hayvan dostluğuna verdiği önemle bu açığını kapatmayı başarmış, gücünü gerçek bir hikâyeden alan seyredilesi bir film olmuş.