11.03.2019

Meraklısına İstanbul Film Festivali Tüyoları

Bir yıldan bu yana ayları, haftaları ve günleri sayarak merakla beklediğimiz İstanbul Film Festivali yaklaşıyor artık. Sinemaseverler tarafından İstanbul’da sonbaharın müjdecisi nasıl ki Filmekimi gösteriliyorsa, bahar mevsiminin müjdecisi olarak da İstanbul Film Festivali gösterilir. Binlerce sinemaseverin bir sinemadan diğerine, bir seanstan diğerine koşturup durduğu, en yakınlarla ve hiç tanımadığımız sinemaseverler ile aynı salonda yaklaşık iki saati paylaştığı, film önü ve sonlarında filmlerin kritiğini yaptığı İstanbul Film Festivali’ne çok az bir süre kaldı ve sinemaseverler olarak artık yavaş yavaş festival havasına girmeye başladık. İster ilk defa katılan bir sinemasever olsun isterse yıllardan bu yana festivalin gediklisi olan bir sinemasever olsun o festival heyecanı her zaman aynıdır. Bu yazıda da hem festivalle ilk defa tanışacak hem de festivale yıllardan bu yana katılan sinemaseverlere, festivale dair önemli tüyolar vereceğim. Tüyoları kronolojik bir sıra ile vereceğim ki festivalin başından sonuna dek karşılaşabileceğiniz her şeye değinmeye çalışarak yardımcı olmaya çalışacağım. Umarım vereceğim tüyolar festival öncesi ve sırasında oldukça işinize yarar. Hadi şimdi o tüyolara geçelim.

1- Program açıklandı

Festivalin ilk adımı programın açıklanmasıdır. Program açıklandıktan sonra önünüzde bilet almak için bir hafta gibi bir süre olacak ve bu süre boyunca gideceğiniz filmleri mutlaka belirlemenizi öneririm. Gerek festivalin internet sitesinden gerekse festival kataloğundan filmler hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz ve filmler hakkında kısa bilgiler edinerek programınızı oluşturabilirsiniz.

2- Sabırlı olun

İstanbul Film Festivali’nde belki de en zorlu süreçlerden biri gideceğiniz filmlere karar vermektir. Genellikle 200’den biraz fazla filmin gösterildiği festivalde film seçim işlemi oldukça titizlik gerektiren bir süreçtir. Size önerim film seçme işlemi için kafanızın boş olduğu bir günü ayırın ve o gün boyunca gidebileceğiniz tüm seans ve filmleri belirleyin. Biliyorum, oldukça zor gibi görünüyor ama filmleri rastgele seçtiğiniz takdirde istemediğiniz türde filmlerle karşılaşabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

3- Her Zaman Yedek Planınız Olsun

Gideceğiniz filmleri belirledikten sonra bilet alma sürecinde sürpriz ile karşılaşmamak için her zaman ikinci bir planınız olsun. Mesela 16.00 seansına Beyoğlu Sineması’nda bir filme gitmek istiyorsanız ve bilet alma sürecinde o filmin biletleri tamamen bittiyse aynı saatte Beyoğlu Sineması’na neredeyse iki adım uzaklıktaki Atlas Sineması’nda yer alan bir filme bilet alabilirsiniz. Aynı şekilde Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması da birbirlerine çok yakın olduğundan bu stratejiyi o iki sinema arasında da uygulayabilirsiniz.

4- Biletler Satışa Çıkıyor

Festival biletlerinin satışı genellikle festivalin başlamasına bir hafta önceki Cumartesi günü saat 10.30’da başlar. Biletler normal koşullarda Atlas Sineması, Rexx Sineması, İKSV binası ve Biletix üzerinden satışa çıkıyor fakat biletlerinizi Biletix’in internet sitesi üzerinden almanızı kesinlikle önermem çünkü her İstanbul Film Festivali’nin bilet satışının başladığı dakikada sitede yoğunluktan dolayı çökmeler ve aksamalar baş gösterebiliyor. Bu süreçte sinema gişelerine gidenler rahatlıkla biletlerini alırken siz bilgisayarınız başında sinir krizi geçirebilir ve belki de istediğiniz filmlerin çoğuna bilet bulamayabilirsiniz. Bilet alımı için en iyi yöntem sabahın oldukça erken saatlerinde (07.00-08.00 civarı) festival biletlerinin satılacağı sinemalara gidip sıra numaranızı almaktır. Bir diğer güzel alternatif ise Biletix perakende satış noktalarıdır. Sinemalarda biletlerin satıldığı gün her zaman mahşeri bir kalabalık olur ve bu kalabalık akşamüzerine kadar da kolay kolay erimez ama çoğu kişi Biletix’in perakende satış noktalarından bilet almayı düşünmez. O yüzden erken saatlerde bu noktalara giderseniz biletlerin satışa çıktığı dakikada biletlerinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

5- Lütfen Seri Olun

Bilet alma süreci başladığında bilet gişelerinde çalışan görevlilere kolaylık sağlamak için bilet alacağınız filmlere ait bilgileri seri bir şekilde vermeye özen gösterin. Görevli o filmin biletlerinin bittiğini söylediğinde ise yukarıda belirtmiş olduğum yedek planınızı devreye sokun ve anında seçtiğiniz diğer filmi söyleyin. Önceden plan yapıp gelmeyen kişiler bilet gişesine geldiğinde eline programı ilk defa alıp acaba hangi filme bilet alsam diye düşünürken o kişinin arkasında sırada stresli bir şekilde bekleyenler bundan hiç hoşnut olmayabilir ve istenmeyen tatsızlıklar da çıkabilir. Bu yüzden her zaman seri olun ve empati yaparak sizin de sıra beklerken bu tür bir durumla karşılaşabileceğinizi düşünün.

6- Biletleri Satışın İlk Günü Alın

Bildiğiniz gibi bu bir film festivali olduğu için ve insanlar bu etkinliği bir sene boyunca bekledikleri için bilet satışlarının ilk günü biletlere adeta hücum ediyor ve bazı çok beklenen popüler filmlerin biletlerini dakikalar içinde tüketebiliyor. Siz siz olun kesinlikle biletlerinizi filme gideceğiniz gün almamaya gayret gösterin. Aksi takdirde seansın tamamını dolu olduğunu öğrenip büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

7- Film Seçiminde Başkalarına Çok Takılmayın

Festivalde birbirinden çok farklı bölümler olduğu için her bölümdeki filmler farklı beğenisi olan sinemaseverlere hitap etmemektedir. Kalabalık bir arkadaş grubu ile beraber bilet alacağınız zaman o film belki de herkesin ilgisini çekmeyebilir. Bu yüzden ikilemde kalmamak için önceden arkadaşlarınız ile sık sık fikir alışverişinde bulunun ve gideceğiniz filmi tam olarak karşılaştırın. Ortak bir paydada buluşamazsanız ve o filmi illa ki görmek istiyorsanız tek başınıza gitmekten çekinmeyin.

8- Film İçeriklerine Dikkat

Festivalde bazı bölümler vardır ki insan sınırlarını bir hayli zorlayabilir. Mesela festivalde yer alan ”Mayınlı Bölge”de tarzı, yaklaşımı, tekniği ya da anlatımı farklı, alışılmadık, öncü, bazen zorlayıcı, sivri filmler bulunur. Bir filmde şiddet ve kan sahneleri çoğunlukta ise kan görmekten etkilenen bir arkadaşınızla gitmemenizi öneririm. Aksi halde filmi tamamlayamadan kendinizi hastanede bulabilirsiniz. Ayrıca festivallerde yer alan filmlerde cinsellik gibi konular çok daha rahat bir şekilde işlendiği için filme anneniz, babanız, kardeşiniz, sevgiliniz ile gitmeden önce bir kez daha düşünün derim.

9- Biletleri Unutmayın 

Program yapıldı, biletler alındı derken festival günü geldi çattı. Festival için çok sayıda bilet aldıysanız film biletleri birbirine karışabilir. Bu yüzden evden çıkmadan önce mutlaka biletlerinizin film, saat ve sinema salonu kısmını kontrol ederek doğru bileti alıp almadığınızdan emin olun.

10- Sakın Geç Kalmayın

Festival dışında sinemaya gittiğinizde beş dakika geç kalsanız çok sıkıntı yaratmaz fakat festivalde bu durum tamamen geçersizdir. Festivalde filmin başlamasından en az 15 dakika kadar önce sinemada olun ve seans başlamadan önce salona girmiş olun çünkü film başladıktan sonra bir dakika bile geç kalsanız içeriye alınmazsınız. Bu kural bazen kapıdaki görevliler tarafından esnetilebiliyor olsa da siz siz olun kendinizi riske atmayın.

11- Festival Kataloğunu Yanınızdan Ayırmayın

Bir festival seyircisi için festival boyunca en önemli ve değerli şeylerden biri festival kataloğudur. Filmler hakkında bir şeyler hatırlamak amaçlı yanınızda kataloğunuzu taşımanız yararınıza olacaktır.

12- Uyku Düzenine Dikkat

Festival süresi boyunca günde bazen bir film bazense üç veya dört film izleyebilirsiniz. Her ne kadar oturarak da izleseniz ve sinemaya gidip gelmek için yolda geçirdiğiniz süreyi de düşününce vücudunuz oldukça yorulacaktır. Bunu önlemek için festivale her gün katılacaksanız ve ertesi gün yoğun bir programınız varsa gece çok geç saatte yatmamaya özen gösterin ve ertesi gün için iyice dinlenin. Aksi takdirde ertesi gün filmleri izlerken çok tatlı bir uyku bastırır ve filmden hiçbir şekilde zevk almazsınız.

13- Sinema Salonlarına Dikkat

Bildiğiniz gibi her sinema salonunun yapısı farklı olduğu için festival öncesi daha öncesinden gitmediğiniz salonlar hakkında araştırma yapın ve biletlerinizi ona göre alın. Örneğin Beyoğlu Sineması’nda salonun eğimi çok az olduğu için önünüzde uzun boylu biri olduğu takdirde film izlemek resmen işkenceye dönüşebilir ve filmden hiçbir şey anlamayabilirsiniz. Bu yüzden kısa boylu biriyseniz ön sıralardan bilet almanızda yarar var. Ayrıca Beyoğlu Sineması’nda ilk sıra olarak nitelendireceğimiz A sırası da en arkadan başladığı için ve yerleşim düzeni de 1-3-5 ile 2-4-6 gibi koltuk numaraları ile sıralandığı için buradan alacağınız biletlerin salonda nereye denk geldiğine dikkat etmekte fayda var. İkinci bir uyarım da Rexx Sineması hakkında. 480 kişilik devasa birinci salonunun eğimi mükemmel fakat salonda tam tamına yirmi iki sıra olduğu için salonun eğimi oldukça fazla ve bu da ilk üç-dört sıra açısından oldukça sorun çıkarıyor. Salonda yer alan ilk üç dört sıra perdenin oldukça aşağısında kaldığı için filmi çok zor şartlar altında izlersiniz ve film bittikten sonra bir süre boyun tutulması yaşayabilirsiniz. O yüzden Rexx’te en iyisi altıncı sıradan itibaren bilet almaktır. Kadıköy Sineması’nda da tıpkı Beyoğlu Sineması’nda olduğu gibi tersten bir sıralama mevcuttur ve birinci sıra en arkada yer almaktadır. Sinemada on dördüncü sıra ise en önde yer almaktadır. Ayrıca Kadıköy Sineması’nda da koltuk aralıkları biraz dar olduğu için salonun en rahat film izlenen sırası olan altıncı sıradan bilet almanızı tavsiye edebilirim.

14- Havalara Dikkat

Festival bildiğiniz gibi bahar mevsiminin en güzel aylarından biri olan Nisan ayında gerçekleştiriliyor. Bu sebeple festival süresince hava her ne kadar güneşli ve sıcak olacak gibi görünse de yanınızda İstanbul’un değişken havasına karşı ince bir ceket bulundurmanızı öneririm. Ayrıca alacağınız bu ince ceket sinema salonunda çalıştırılacak olan klimaya karşı bir önlem niteliği de taşımakta.

15- Yanınızda Her Daim Atıştırmalık Bir Şeyler Bulunsun

Bütün gün boyunca o filmden bu filme gireceğinizden dolayı bazı filmlerin uzun süresinden dolayı yemek yemek için belki de hiç zamanınız olmayabilir. Bu ihtimali düşünerek yanınızda mutlaka sandviç, simit veya bisküvi tarzı yiyecekler bulundurun. Ayrıca en az bir şişe su bulundurmayı da söylememe gerek yok sanırım.

16- Tuvalet İhtiyacınıza Dikkat

Bu bir film festivali olduğu için filmler kaç dakika olursa olsun (çok ekstrem uzunlukta olmadıkça) kesinlikle ara verilmemektedir. Bu sebeple ihtiyacınız olsun veya olmasın her filmden önce tuvalet ihtiyacınızı mutlaka giderin.

17- Temel İlaçlar Çantanızda Bulunsun

Festival programınız oldukça yoğunsa, günde en az 2-3 film izliyorsanız ve daha önceden bu duruma alışkın değilseniz bazı sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Bunun için yanınızda ağrı kesici, mide bulantısı, karın ağrısı ve devamlı kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka bulundurun.

18- Unutmamak İçin Not Defteri ve Kalem Şart

Yoğun bir festival programınız varsa, festival sırasında ve sonrasında filmler hakkında konuşurken bazı ayrıntıları hatırlamak zor olabilir. Bunun için film sonunda not almak amacıyla yanınıza bir not defteri ve kalem alabilirsiniz. Böylece aldığınız küçük hatırlatıcı notlar ile filmleri ve içeriklerini birbirlerine karıştırmazsınız.

19- Biletiniz Olmasa Dahi Asla Umutsuz Olmayın

Çok istediğiniz bir filme bilet alamadığınız takdirde kesinlikle çok üzülmeyin. ”O filmi görmezsem gözüm açık gider diyorsanız” film başlamadan yarım saat kadar önce sinemanın önünde bulunun ve elinde fazla bileti olup olmayan var mı diye küçük bir araştırma yapın. Filme bir arkadaşı gelmeyen veya elinde fazlalık bilet olan illa ki birileri bulunur. Bunun yanı sıra bilet satış gişesinde davetiye için ayrılmış koltukların bilet sahipleri de gelmediği takdirde onları satın alıp filminizi izleyebilirsiniz.

20- Festivalin Gerçek Heyecanını Yaşamak İçin Cadde Sinemalarına Gidin

Festival dışında maalesef çoğunuz AVM içi sinemalarına gidiyoruz. Bu festivalin gerçekten hakkını vererek yaşamak istiyorsanız lütfen ama lütfen kapısı sokağa ve caddeye açılan Beyoğlu, Atlas, Kadıköy, Rexx gibi sinemalara gidin. Göreceksiniz ki filmden çıkınca insan kalabalığıyla çalkalanan sokağa veya caddeye attığınız o ilk adım hepinize çok iyi gelecek.

21- Kendinizi Çok Zorlamayın

Biliyorum ki birçok kişi festivalin verdiği heyecan ve coşku ile kendini kaptırabiliyor ve bazen bilet bütçesini dahi aşarak onlarca filme bilet alabiliyor. Sizlere en büyük tavsiyem her ne olursa olsun festivalin tadını 12 gün boyunca çok iyi çıkarın ve kaçırdığınız birkaç film olursa yakınmayın. Hepimiz insanız sonuçta. Trafiğe takılırız, o gün başka bir işimiz çıkar, filmi unutabiliriz veya seansı kaçırabiliriz. Bunlar son derece doğal şeyler.

22- Festivaldeki Bazı Filmlerin Vizyona Gireceğini Aklınızdan Çıkarmayın

Festivalde çok istediğiniz bir filme bilet bulamazsanız ve film günü son dakika biletlerinden dahi yakalayamadıysanız kesinlikle üzülmeyin çünkü festival sonra erdikten çok kısa bir süre sonra (bazen de festival devam ederken) seyircinin büyük bir özlemle görmeyi istediği filmler sırayla vizyona girer. Özellikle festivalin gala bölümündeki filmler vizyonda kendine yer bulabilen filmlerdir ve festival programınızı yaparken bu kriteri de göz önünde bulundurun. Bunun için Başka Sinema’nın gelecek filmler listesine bakarak programınızı oluşturabilir ve böylece film festivalinin sıkışık programı içerisinde başka bir film izleme şansı yakalayabilirsiniz.

23- Türkiye Hakları Olmayan Filmleri İzlemeye Özen Gösterin

Biliyorum ki bu uyarım herkese göre değil kesinlikle. Festivalde bazı filmlerde vardır ki onun biletleri dakikalar içinde tükenebilir ve hatta sonradan eklenen ek seanslardaki gösterimleri dahil hemen dolabilir. Bu tür filmler bir üstteki maddede de belirttiğim üzere er ya da geç ülkemizde vizyona girer. İşte bu yüzden festival programı açıklandıktan sonra festivalin internet sitesinde filmlerin künyesine bakarken filmin Türkiye haklarının olup olmadığına bakın ve programınızı ona göre oluşturun. Türkiye Hakları olmayan filmler belki de size ilgi çekici gelmeyebilir fakat festivalde sürprizlerle karşılaşabileceğiniz ve ömrünüz boyunca unutamayacağınız filmleri de seyirciler bu sayede izleyebilir. Ayrıca bu filmlerin Türkiye Hakları alınmadığı için ülkemizde vizyona girme şansları da sıfıra yakındır ve festival boyunca o filmi izleyen az sayıdaki sinemaseverden biri olarak kendinizi özel hissedebilirsiniz.

24- İyice Dinlenin

On iki günlük yoğun ve yorucu bir tempo hiç kuşku yok ki bedenimizi ve zihnimizi oldukça yoracaktır. Festival bittiği andan itibaren birkaç günlük iyi bir dinlenme ile tekrar eski dinç halinize kavuşabilir ve kısa bir ara verdiğiniz hayatınıza tekrardan dönüş yapabilirsiniz.

25- Değerini Bilin

Son olarak böylesine bir şehirde bu türden büyük bir festivale katıldığınız için kendinizi şanslı sayın ve İstanbul Film Festivali’ne sahip çıkarak onun değerini bilin.