22.03.2023

Meraklısına İstanbul Film Festivali Tüyoları

Bir yıldan bu yana ayları, haftaları ve günleri sayarak merakla beklediğimiz İstanbul Film Festivali’ne sayılı günler kaldı. İstanbul için sonbaharın müjdecisi olarak nasıl ki Filmekimi’ni gösteriyorsak ilkbaharın müjdecisi olarak da İstanbul Film Festivali’ni kabul ediyoruz. Binlerce sinemaseverin bir sinemadan diğerine, bir seanstan ötekine koşturup durduğu, en yakınlarıyla veya hiç tanımadığı birileriyle aynı salonda sinemanın büyülü dünyasına daldığı festival hiç kuşku yok ki her birimizin zihninde sonsuz hatıralara ev sahipliği yapıyor. Festivale sayılı günler kala heyecanımız daha da artarken sinemaseverler olarak yavaş yavaş festivalin o iç kıpırdatan havasına girmeye başladık. İster ilk defa katılalım isterse yıllardan bu yana festivalin gediklisi olalım, kuşkusuz festival heyecanı hepimiz için aynı şeyi ifade eder. Bu yazıda da hem festivalle ilk defa tanışacak hem de yıllardan bu yana katılan sinemaseverlere, ufak fakat işe yarar tüyolar vereceğim. Tüyoları kronolojik bir sıra ile vereceğim ki festivalin başından sonuna dek karşılaşabileceğiniz her şeye değinmeye çalışarak yardımcı olmaya çalışacağım. Edindiğim tecrübelerle hazırladığım bu tüyolar umarım festival öncesi ve sırasında oldukça işinize yarar. Şimdiden herkese sinemanın büyülü dünyasına açılan ve unutulmaz anılar yaşatacak bir festival dilerim…

1- Program açıklandı

Festivalin ilk adımı programın açıklanmasıdır. Program açıklandıktan sonra önünüzde bilet almak için bir hafta gibi bir süre olacak ve bu süreç içinde gitmek istediğiniz filmleri mutlaka belirlemenizi öneririm. Gerek festivalin internet sitesinden gerekse festival kataloğundan filmler hakkında tüm bilgilere ulaşabilir ve filmlerin konularına dair genel hatlarıyla bilgiler edinerek programınızı oluşturabilirsiniz.

2- Sabırlı olun

İstanbul Film Festivali’nde belki de en zorlu süreçlerden biri gideceğiniz filmlere karar vermektir. Her yıl çoğunlukla 200’den biraz fazla filmin gösterildiği festivalde film seçim işlemi oldukça titizlik gerektiren bir süreçtir. Size önerim, film seçimi ve program oluşturma işlemi için zihninizin rahat olduğu bir günü ayırmanız ve o gün boyunca gidebileceğiniz tüm seans ve filmleri belirlemeniz. Oldukça zor gibi görünüyor fakat seçimleri rastgele yaptığınız takdirde istemediğiniz türde filmlerle karşılaşabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

3- Her Zaman Yedek Planınız Olsun

Gideceğiniz filmleri belirledikten sonra bilet alma sürecinde sürpriz ile karşılaşmamak için her zaman ikinci bir planınız olsun. Mesela 16.00 seansına Kadıköy Sineması’nda bir filme gitmek istiyorsanız ve bilet alma sürecinde o filmin biletleri tamamen bittiyse aynı saatte buraya oldukça yakın sayılabilecek Sinematek / Sinema Evinde gösterimi gerçekleştirilen bir filme bilet alabilirsiniz.

4- Biletler Satışa Çıkıyor

Festival biletlerinin satışı genellikle festivalin başlamasına bir hafta kala saat 10.30’da başlar. Biletler Atlas Sineması ve Kadıköy Sineması’nda kurulan Passo satış noktası ile İKSV ana gişesi, passo.com.tr ve Passo uygulaması üzerinden satışa çıkıyor fakat biletlerinizi Passo’nun internet sitesi üzerinden almak isteyenler için bir uyarı yapmak isterim bu noktada. Bilet satışının başladığı andaki yoğunluktan kaynaklı her yıl yaşanan yavaşlık ve çökmelerden kaynaklı sinir harbini göze almak istiyorsanız web sitesini kullanabilirsiniz fakat daha sakin bir bilet satışı için kalabalık olmasına karşın bilet gişelerini öneririm. Bilet alımı için en iyi yöntem sabahın oldukça erken saatlerinde (06.30-07.00 civarı) festival biletlerinin satılacağı sinemalara ve İKSV ana gişesine gidip sıra numarası almaktır. Bir diğer alternatif ise tabii ki Passo perakende satış noktalarıdır. Sinemalarda biletlerin satıldığı gün her zaman ciddi bir kalabalık olur ve bu kalabalık uzun saatler kolay kolay da erimez. O yüzden erken saatlerde size en yakın bu satış noktalarına giderseniz biletlerin satışa çıktığı dakikada daha kolay bir şekilde alabilirsiniz. Passo perakende satış noktalarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

5- Lütfen Seri Olun

Bilet alma süreci başladığında bilet gişelerinde çalışan görevlilere kolaylık sağlamak için, bilet alacağınız filmlere ait bilgileri seri bir şekilde vermeye özen gösterin. Görevli o filmin biletlerinin bittiğini söylediğinde ise yukarıda belirtmiş olduğum yedek planınızı devreye sokun ve anında seçtiğiniz diğer filmi söyleyin. Önceden plan yapıp gelmeyen kimi sinemaseverler bilet gişesine geldiğinde eline programı ilk defa alıp “Acaba hangi filme bilet alsam?” diye düşünürken o kişinin ardında sırada stresli bir şekilde bekleyenler inanın ki bundan hiç hoşnut olmuyor ve istenmeyen tatsızlıklar da çıkabiliyor. Bu yüzden her zaman seri olun ve empati yaparak sizin de sıra beklerken bu tür bir durumla karşılaşabileceğinizi düşünün.

6- Biletleri Satışın İlk Günü Alın

Bildiğiniz gibi bu bir film festivali olduğu için ve pek çok sinemasever bu etkinliği merakla beklediği için satışların ilk günü biletlere adeta hücum ediyor. Böyle olunca da özellikle gala seçkisindekiler veya kült filmlerin biletleri dakikalar içinde tükenebiliyor. Siz siz olun kesinlikle biletlerinizi filme gideceğiniz gün almamaya gayret gösterin. Aksi takdirde seansın tamamen dolu olduğunu öğrenip o çok istediğiniz filmi başka bir bahara izlersiniz.

7- Film Seçiminde Başkalarına Çok Takılmayın

Festivalde birbirinden çok farklı bölümler olduğu için her bölümdeki filmler farklı beğenisi olan sinemaseverlere hitap etmez. Kalabalık bir arkadaş grubu ile beraber bilet alacağınız zaman o film belki de herkesin ilgisini çekmeyebilir doğal olarak. Bu yüzden ikilemde kalmamak için önceden arkadaşlarınız ile sık sık fikir alışverişinde bulunun ve gideceğiniz filmleri karşılaştırın. Ortak bir paydada buluşamazsanız ve o filmi illa ki görmek istiyorsanız tek başınıza gitmekten çekinmeyin.

8- Film İçeriklerine Dikkat

Festivalde bazı bölümler vardır ki seyircinin sınırlarını bir hayli zorlayabilir. Mesela festivalde yer alan ”Mayınlı Bölge”de; tarzı, yaklaşımı, tekniği ya da anlatımı farklı, alışılmadık, öncü, bazen zorlayıcı, sivri filmler bulunur. Bir filmde şiddet sahneleri çoğunlukta ise kan görmekten etkilenen bir arkadaşınızla gitmemenizi öneririm. Aksi halde filmi tamamlayamadan kendinizi hastanede bulabilirsiniz. Ayrıca festivallerde yer alan filmlerde cinsellik veya daha uç noktalar daha rahat bir şekilde işlendiği için filme gideceğiniz kişileri gözden geçirin derim.

9- Festivalden Bir Süre Önce Film İzlemeye Ara Verin

Festivalde yoğun bir film izleme maratonu yaşayacaksanız öncesinde zihni dinlendirmek, yapılması elzem işlerin başında geliyor. Bunun için size tavsiyem festivalden yaklaşık 4-5 gün kadar önce film izlemeyi tamamen bırakıp zihninizi dinlendirmeniz. Böylelikle festivale daha boş bir zihinle katılarak o yoğun maratonda bunalmazsınız.

10- Biletleri Unutmayın 

Program yapıldı, biletler alındı derken festival günü geldi çattı. Festival için çok sayıda bilet aldıysanız film biletleri birbirine karışabilir. Bu yüzden evden çıkmadan önce mutlaka biletlerinizin film, saat ve sinema salonu kısmını kontrol ederek doğru bileti alıp almadığınızdan emin olun. Aynı şekilde SMS veya mail olarak gelen e-biletlerinizin de doğruluğunu seans günü teyit etmeyi unutmayın.

11- Sakın Geç Kalma Erken Gel !!!

Festival dışında sinemaya gittiğinizde 5-10 dakika geç kalsanız belki de bir şekilde içeri girebilirsiniz fakat festivalde bu durum daha net çizgilerle belirlenmiş durumda. Festivalde filmin başlamasından en az 15 dakika kadar önce sinemada olmaya gayret gösterin ve seans başlamadan önce salona girmiş olun çünkü film başladıktan sonra birkaç dakika bile geç kalırsanız içeriye alınmazsınız. Gerçi bu kural ne yazık ki festivalde birkaç yıldır lakayıt bir şekilde esnetiliyor ve film başladıktan sonra içeri girenler telefonunun el feneriyle hemen filmin başında zevkinizi zehir edebiliyor fakat siz siz olun yine de riske atmayın.

12- Festival Kataloğunu Yanınızdan Ayırmayın

Bir sinemasever için festival boyunca en önemli ve değerli şeylerden biri festival kataloğudur. Filmler hakkında bir şeyler hatırlamak amaçlı yanınızda kataloğunuzu taşımanız yararınıza olacaktır. Son birkaç yıldır festival kataloğu fiziki olarak basılmadığı için ne yazık ki bu tarih olsa da en azından dijital versiyonunuzu telefonunuza indirip göz atabilirsiniz.

13- Uyku Düzenine Çok Dikkat

Festival süresi boyunca günde bazen bir film bazense üç veya dört film izleyebilirsiniz. Uzun saatler koltukta oturduğunuz ve sinemaya gidip gelmek için yolda geçirdiğiniz süreyi de düşününce vücudunuz oldukça yorulacaktır. Bunun önüne geçmek için festivalde gösterimlere her gün katılacaksanız ve ertesi gün yoğun bir gösterim programınız varsa gece çok geç saatte yatmamaya özen göstererek ertesi gün için iyice dinlenin. Aksi takdirde bir sonraki gün filmleri izlerken çok tatlı bir uykuya teslim olup izlediğiniz filmden hiçbir şekilde zevk alamazsınız.

14- Sinema Salonlarına Dikkat

Bildiğiniz gibi her sinema salonunun yapısı farklı olduğu için daha önceden gitmediğiniz salonlar hakkında araştırma yapın ve biletlerinizi ona göre alın. Örneğin Beyoğlu Sineması’nda salonun eğimi çok az olduğu için önünüzde uzun boylu biri olduğu takdirde film izlemek resmen işkenceye dönüşebilir ve filmden hiçbir şey anlamayabilirsiniz. Bu yüzden kısa boylu biriyseniz ön sıralardan bilet almanızda yarar var. Ayrıca Beyoğlu Sineması’nda ilk sıra olarak nitelendireceğimiz A sırası da en arkadan başladığı için ve yerleşim düzeni de 1-3-5 ile 2-4-6 gibi koltuk numaraları ile sıralandığı için buradan alacağınız biletlerin salonda nereye denk geldiğine dikkat etmekte fayda var. İkinci bir uyarım da Kadıköy Sineması’yla ilgili. Burada tıpkı Beyoğlu Sineması’nda olduğu gibi tersten bir sıralama mevcuttur ve birinci sıra en arkada yer almaktadır. Sinemada 14. sıra ise en önde yer almaktadır. Ayrıca Kadıköy Sineması’nda da koltuk aralıkları biraz dar olduğu için salonun en rahat film izlenen sırası olan 6. sıradan bilet almanızı tavsiye edebilirim. Son olarak da Sinematek / Sinema Evi’nde oturma düzeninin olmadığını hatırlatır, en ön veya köşelere kalmamak adına seanstan en az 20 dakika önce alanda olmanızı öneririm.

15- Havalara Dikkat

Festival bildiğiniz gibi bahar mevsiminin en güzel aylarından biri olan Nisan’da gerçekleştiriliyor. Bu sebeple festival süresince hava her ne kadar güneşli ve sıcak olacak gibi görünse de yanınızda İstanbul’un değişken havasına karşı ince bir ceket bulundurmanızı öneririm. Ayrıca alacağınız bu ince ceket, sinema salonunda çalıştırılacak olan ve belki de salonu buzhaneye çevirecek klimaya karşı da bir önlem niteliği taşımakta.

16- Yanınızda Her Daim Atıştırmalık Bir Şeyler Bulunsun

Bütün gün boyunca filmden filme yetişme telaşında olacağınızdan ve bazı filmlerin uzun süresinden dolayı yemek yemek için belki de hiç zamanınız olmayabilir. Bu ihtimali düşünerek yanınızda mutlaka sandviç, simit veya atıştırmalık tarzı pratik yiyecekler bulundurun. Ayrıca çantanızda en az bir şişe su bulundurmayı da söylememe gerek yok sanırım.

17- Tuvalet İhtiyacına Dikkat

Bu bir film festivali olduğu için filmler kaç dakika olursa olsun (çok ekstrem uzunlukta olmadıkça) kesinlikle ara verilmemektedir. Bu sebeple ihtiyacınız olsun veya olmasın her filmden önce tuvalet ihtiyacınızı mutlaka giderin.

18- Temel İlaçlar Çantanızda Bulunsun

Festival programınız oldukça yoğunsa, günde en az 2-3 film izliyorsanız ve daha önceden bu duruma alışkın değilseniz bazı sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Bunun için yanınızda ağrı kesici, mide bulantısı, karın ağrısı ve devamlı kullandığınız ilaçları mutlaka bulundurmanızı tavsiye ederim.

19- Unutmamak İçin Not Defteri ve Kalem Şart

Yoğun bir festival programınız varsa, festival sırasında ve sonrasında filmler hakkında konuşurken bazı ayrıntıları hatırlamak zor olabilir. Bunun için filmler hakkında not almak amacıyla yanınıza bir not defteri ve kalem alabilirsiniz. Böylece aldığınız küçük hatırlatıcı notlar ile filmleri ve içeriklerini birbirlerine karıştırmazsınız.

20- Biletiniz Olmasa Dahi Asla Umutsuz Olmayın

Çok istediğiniz bir filme bilet alamadığınız takdirde sakın üzülmeyin. ”O filmi görmezsem gözüm açık gider” diyorsanız film başlamadan 30 dakika kadar önce sinemanın önünde bulunun ve elinde fazla bileti olup olmayan var mı diye küçük bir keşif yapın. Filme bir arkadaşı gelmeyen veya elinde fazlalık bilet olan illa ki birileri bulunur. Bunun yanı sıra bilet satış gişesinde davetiye için ayrılmış koltukların bilet sahipleri de gelmediği takdirde onları satın alıp filminizi izleyebilirsiniz.

21- Festivalin Gerçek Heyecanını Yaşamak İçin Bağımsız Sinema Salonlarını Tercih Edin

Son yıllarda sayıları iyice azalan bağımsız sinema salonları, vizyon zamanı sinemaseverler tarafından çok tercih edilmese de festival zamanı ayrı bir önem taşır. Festivalin gerçekten hakkını vererek yaşamak istiyorsanız lütfen ama lütfen kapısı sokağa ve caddeye açılan Atlas, Kadıköy ve Sinematek / Sinema Evi gibi sinemalara gidin. Göreceksiniz ki filmden çıkınca insan kalabalığıyla çalkalanan sokağa veya caddeye attığınız o ilk adım hepinize çok iyi gelecek.

22- Kendinizi Çok Zorlamayın

Biliyorum ki birçok kişi festivalin verdiği heyecan ve coşkuya kendisini kaptırarak ve bazen bilet bütçesini dahi aşarak onlarca filme bilet alabiliyor. Bu noktada öncelikli tavsiyem her ne olursa olsun festivalin tadını 12-13 gün boyunca çok iyi çıkarın ve kaçırdığınız  film olsa dahi üzülmeyin. Neticede İstanbul gibi bir şehirde yaşıyoruz. Trafiğe takılırız, o gün başka bir işimiz çıkar, filmi unutabiliriz veya seansı kaçırabiliriz. Bunlar son derece doğal şeyler.

23- Festivaldeki Bazı Filmlerin Vizyona Gireceğini Aklınızdan Çıkarmayın

Festivalde çok istediğiniz bir filme bilet bulamazsanız ve film günü son dakika biletlerinden dahi yakalayamadıysanız kesinlikle üzülmeyin çünkü festival sonra erdikten çok kısa bir süre sonra (bazen de festival devam ederken) seyircinin büyük bir özlemle görmeyi istediği filmler sırayla sinemalarda ve dijital platformalarda vizyona girer. Özellikle festivalin gala bölümündeki filmler vizyonda kendine yer bulur. Bu yüzden festival programınızı yaparken bu kriteri de göz önünde bulundurun. Bunun için Başka Sinema’nın gelecek filmler listesine veya filmler hakkındaki bilgiler kısmında Türkiye haklarının olup olmadığına bakarak programınızı oluşturabilirsiniz. Böylece film festivalinin sıkışık programı içerisinde başka bir film izleme şansı yakalayabilirsiniz.

24- Türkiye Hakları Olmayan Filmleri İzlemeye Özen Gösterin

Öncelikle bu uyarım festivali biraz daha keşif olarak gören sinemaseverler için. Festivalde bazı filmlerde vardır ki onun biletleri dakikalar içinde tükenebilir ve hatta sonradan eklenen ek seanslardaki gösterimleri dahil hemen dolabilir. Bu tür filmler bir üstteki maddede de belirttiğim üzere er ya da geç ülkemizde vizyona girer. İşte bu yüzden festival programı açıklandıktan sonra festivalin internet sitesinde filmlerin künyesine bakarken filmin Türkiye haklarının olup olmadığına kontrol edin ve programınızı ona göre oluşturun. Türkiye hakları olmayan filmler belki de size ilgi çekici gelmeyebilir fakat festivalde sürprizlerle karşılaşmak veya yeni bir yönetmen keşfetmek için bu tarz kıyıda köşede kalmış filmleri seçebilirsiniz. Ayrıca bu filmlerin Türkiye hakları olmadığı için ülkemizde vizyona girme şansları da sıfıra yakındır ve festival boyunca o filmi izleyen az sayıdaki sinemaseverden biri olarak kendinizi özel hissedebilirsiniz.

25- İyice Dinlenin

12-13 günlük yoğun ve yorucu bir tempo hiç kuşku yok ki bedenimizi ve zihnimizi oldukça yoracaktır. Festival bittiği andan itibaren birkaç günlük iyi bir dinlenme ile tekrar eski dinç halinize kavuşabilir ve kısa bir ara verdiğiniz hayatınıza tekrardan dönüş yapabilirsiniz.

26- Değerini Bilin

Son olarak böylesine bir şehirde bu türden büyük bir festivale katıldığınız için kendinizi şanslı sayın ve İstanbul Film Festivali’ne sahip çıkarak onun değerini bilin…