07.05.2016

Mini Dizi: What Remains

İngiliz dizileri atmosferi ve hikayeyi aktarış tarzıyla özgün bir senaryoya sahip olmasa bile kendini izlettirme potansiyeline sahip. Özellikle BBC yapımı dram, polisiye türü dizilerde bu kural daha da geçerli. Psikolojik yönü ağır basan hikaye, karakter derinliğinin ön plana alınması, çok çok ağır işlenen konu ve tekinsiz atmosfer İngiliz polisiyelerinin tanımı gibi adeta. BBC’nin 2013 yapımı, 4 bölüm toplam 4 saatten oluşan mini dizisi What Remains’de de bu maddelerin tümüne rastlamak mümkün.

Londra’daki bir apartmanda yaşananlar etrafında dönen dizi, neredeyse tek bir mekanda geçmesine rağmen sürükleyicilik konusunda sıkıntı çekmiyor. Komşuluk ilişkisi denen şeyin izlerine dahi rastlanmadığı kasvetli ve eski binada birbirinden alakasız birçok insan yaşıyor. Apartmanın üst katına yeni taşınan Michael – Vidya çiftiyle birlikte biz de adeta apartmanın bir sakini oluyoruz. Taşındıkları gün üst kattan gelen su sızıntısını engellemek için hareket eden çift, izleri takip ederek çatıda yıllardır kimsenin fark etmediği eski apartman sakini Melissa’nın çürümüş bedenini buluyor. Apartmandaki herkes, Melissa’nın bir anda çekip gittiğini sandıklarını söylese de Dedektif Len Harper, bunun bir cinayet ve katilin de apartmanda hala yaşadığından emin. 

Emekli olmasına günler kalan Dedektif Len Harper’ın bunun cinayet olduğu konusundaki ısrarı ama elinde kanıtlayacak herhangi bir delili olmaması, çevresi tarafından “Emekli olmaktan kaçan işkolik dedektif” klişesiyle açıklansa da zaman Dedektif Harper’ı haklı çıkarıyor. Bölümlerin içinde apartmandaki her daireye konuk olup içinde yaşayan insanların gerçek yüzlerini gördükçe katilin kim olduğuna dair biz de şüpheye düşüyoruz. Apartmandaki gencinden yaşlısına her bir bireyin sakladığı sırrı, geçmişte sakladığı bir kötülüğü olması kimsenin göründüğü kadar masum olmadığı önermesini sunuyor.

Polisiye ya da İngiliz atmosferine sahip yapımlar ilginizi çekiyorsa ve konunun çok dallanıp budaklanmadan sonuca bağlanmasını tercih ediyorsanız What Remains aradığınız dizi olabilir.