27.10.2016

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (Muhammad: The Messenger of God)

Majid Majidi’nin yönettiği Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (Muhammad: The Messenger of God) filminin oyuncu kadrosunda ise  Mahdi Pakdel, Alireza Shoja Nouri, Mohsen Tanabandeh, Dariush Farhang, Seyed Sadegh Hatefi, Sareh Bayat, Mina Sadati yer alıyor.

Muhammad: The Messenger of God 28 Ekim 2016’da seyirci ile buluşuyor !

İslam’ın doğuşunu ve Hazreti Muhammed (S.A.V) ‘in çocukluğu ile ilk gençliğini şimdiye dek görülmemiş bir bakış açısıyla ele alan ve Çağrı filminden sonra islamiyete dair imza atılmış en önemli film olan Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi (Muhammad: The Messenger of God), 28 Ekim’de tüm Türkiye’de dublaj seçeneğiyle gösterime giriyor.

Film, 6. YY’da Mekke’de, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğumu ile başlayan ve Efendimiz’in 13 yaşına kadar devam eden süreci, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in çocukluğuna naif bir bakış açısıyla yaklaşarak anlatıyor.

Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi, Efendimiz’in dedesi ve Kabe’nin anahtarının sahibi  Abdulmuttalib başta olmak üzere tüm Mekke halkını tedirgin eder. Hz. Muhammed (S.A.V.)’in annesi Hz. Amine bu esnada hamiledir ve tüm Mekke halkı gibi kaçıp dağlara sığınabilmesi mümkün değildir. Hem oğlunun emaneti gelinini, hem Mekke’yi, hem de Kâbe’yi gelecek felaketten koruması beklenen Abdulmuttalib; Abraha’ya sadece, savaşmadan savaş ganimeti olarak aldığı otlak hayvanlarının iadesini istemeye gider. Abraha halkın ve böylesine önemli bir adamın, yenilgiyi kabul ettiğini düşünerek galibiyetini garantilediğini zanneder ama şehre girme anı geldiğinde Filler Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz. Ve ardından tüm İslam âleminin Fil Sûresi ile haberdar olduğu vaka gerçekleşir. Milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutar, ordu helâk olur.

Bu olaydan tam bir ay sonra, Efendimiz’in doğumu gerçekleşir. Hem gök olaylarını araştıran ve zamanını bilmedikleri bir kurtarıcıyı, son peygamberi bekleyen Yahudi ve Hristiyan cemaati bilginleri; hem Abdulmuttalib, o gece gökyüzünden yere inen Nûr’a şahid olur. Kâbe’de putlar bir anda yerle bir olmuştur. Eve geldiğinde, Nûr’un indiği yerin kendi evi olduğunu görür. Efendimiz, Hz. Âmine’nin kucağındadır. Allah’ın izniyle, koruması gereken emanet, sadece Mekke’ye değil tüm âleme rahmet olarak gönderilmiştir.

Majid Majidi tarafından yönetilen ve yönetmenin senaryosunu Kambuzia Partovi ile birlikte kaleme aldığı film, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in hayatını 6. Yüzyılda,doğumundan 12 yaşına kadar olan süreçte ele alıyor. Film İran Sineması’nda bugüne dek çekilmiş en büyük bütçeli yapım olma özelliğini taşıyor.