20.04.2018

Natalie Portman’dan İsrail’e Büyük Rest

Natalie Portman Genesis Ödülü’nü Elinin Tersiyle İtti

İsrailli-ABD’li Hollywood yıldızı Natalie Portman İsrail-Gazze sınırında yaşanan son olaylar nedeniyle Kudüs’te yapılacak olan ‘Yahudi Nobel’i olarak anılan ‘Genesis Ödülü’ törenine katılmayacağını açıkladı. Kararın ardından bazı İsraiili siyasetçiler Portman’ın İsrail vatandaşlığının iptal edilmesi gerektiğini savundu.

İsrail’in, Gazze sınırında ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ eylemlerine katılan Filistinlilere 4 haftadır gerçek mermi ile müdahale edilmekte. Bu duruma dünyanın birçok yerinden gelen tepkilere bir yenisi eklendi. 30’dan fazla Filistinlinin ölümüne yol açan olaylara İsrailli-ABD’li Hollywood aktrisi Natalie Portman‘dan da tepki geldi.

Ödül Töreni İptal Edildi

Başarılı oyuncu Portman, 2 milyon dolarlık ödül alacağının açıklandığı Yahudi Nobel’i olarak anılan Genesis Ödülü törenine katılmak için Kudüs’e yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiğini açıkladı.

Genesis Ödülü’nü veren vakfın internet sitesindeki açıklamada Portman’ın “İnsanlığına hayranlık duyulduğu ve İsrail hükümetinin politikalarına katılmama hakkına saygı duyulduğu’ ifade edilse de “Ancak Kudüs’teki Genesis Ödülü törenine siyasi nedenlerle katılmama kararı vermesinden dolayı çok üzüldük. Portman’ın kararının hayırseverlik inisiyatifimizin politize olmasına yol açacağından endişe ediyoruz” dendi.

Vakıf, Portman’ın kararı nedeniyle ödül töreninin iptal edildiğini de açıkladı.