28.08.2016

Nefesini Tut: Soluksuz Bırakan Bir Gerilim Deneyimi

don't-breathe

Merak edilen gerilim filmi vizyona giriyor!

Günümüz sinemasında usta korku filmi yönetmenlerinin kurduğu şirketler, kendileri gibi umut vaat eden gerilim – korku türüne dair işlere kucak açıyor. Sam Raimi’nin yapımcıları arasında bulunduğu “Nefesini Tut – Don’t Breathe”de böyle bir film işte. Gerilim dozunun bir an olsun düşmediği yapım, bakalım seyircileri de tatmin edebilecek mi?

Filmin konusunu kısaca şöyle özetleyebiliriz. Rocky (Jane Levy), Alex (Dylan Minnette) ve Money (Daniel Zovatto) evlere girip küçük hırsızlıklar yapmaktadır. Money’in aldığı bir tüyoya göre terk edilmiş bir mahallede yaşayan eski bir gazi, kızının ölümünden sonra yüklü bir tazminat almıştır. Money, adamı soyarak zengin olup şehri Rocky ile terk etmeyi planlamaktadır. Alex, olaylara ne kadar karşı çıksa da, Rocky’e olan ilgisi onu bu eve girmek zorunda bırakır. Ancak kolay gibi görünen bu soygun, farklı olayların yaşanmasına neden olur.

Nefesini Tut, aslına bakarsanız senaryo anlamında çok da farklı bir iş diyemeyiz. Ancak yaratılan atmosfer ve gerilim dozajını üst seviyelere çıkartan mizansenler, ses ve görüntü kontrolü filmin olumlu yanları olmakla kalmıyor ve filmin akıcılığını tetikliyor. Böylece filmin nereye gidebileceğini belli bir yere konumlandıramıyorsunuz. Tabii belli bir noktadan sonra her korku – gerilim filminde olduğu gibi bilinen sulara belli noktalarda yapım yelken açabiliyor.

Dont Breathe

Başrollerdeki genç oyuncular dikkat çekiyor!

Çığlık kraliçesi olarak kariyerine başlayan Jane Levy, ilerleyen yıllarda dikkat çekecek oyuncular listesine girebilir. Nitekim filmin içindeki kontrollü oyunculuğu, filmin can damarını oluşturmaktaydı. Özellikle dar alanda geçen bir filmde fiziksel yapısını gerektiğince muntazam bir şekilde performansını yükseltici ölçekte kullanması takdiri hak edecek düzeydeydi.

Bir parantezi de filmin korku öğesi konumundaki, her hareketiyle gerilimi doruklara çıkartan kör gazi rolündeki oyuncu Stephen Lang için açabiliriz. Genelde büyük prodüksiyonlu filmlerde yan karakter olarak görmeye alıştığımız oyuncu, gerilim dozajını öylesine arttırıyor ki, diğer filmlerdeki doğaüstü korku filmlerine adeta taş çıkartıyor. Fiziksel engelli bir karakterin, bu kadar etkili bir korku figürüne dönüşmesi ve filmin tamamındaki etkinliği filmin belki de en büyük kozu diyebiliriz.

Gerilim severleri bir hazine bekliyor!

Yönetmenin dar alan içerisindeki kamera hakimiyeti, gerilim mizansenlerini kurmadaki başarısıyla birleşince seyir zevki yüksek bir gerilim ortaya çıkmış. Bilhassa karanlık oda sahnesinde standartların üstüne çıkan yönetmen persfektifi filmin can alıcı artılarından biri olarak yorumlanabilir. Sonraki filmlerinde de bu başarısını yönetmen sürdürürse sektörde saygın bir yere ulaşacaktır.

Sonuç olarak gerilim filmi severlerin doğaüstü ögelerle bezenmiş bir hikayeye ihtiyacı yok gibi gözüküyor. Başarılı oyunculukların da etkisiyle film yılın sürpriz gerilimlerinden biri oluyor. Korku – gerilim türünü seviyorsanız, bu deneyimi sinemada yaşamanızda fayda var. Çünkü farklı ortamlarda aynı atmosferi yakalayamayabilirsiniz. Nefesini Tut, vizyon filmleri arasında tavsiye edilebilecek iyi filmlerden biri olarak nitelendirilebilir.