23.02.2019

Netflix’in Korku Dizisi Haunting of Hill House’un İkinci Sezonu Geliyor

Netflix, Haunting of Hill House’u antoloji dizisine çeviriyor. Dizinin ikinci sezonu The Haunting of Bly Manor adıyla karşımıza çıkacak

Henry James’in Ekim 1898 tarihli korku temalı novellası The Turn of the Screw’un (Yürek Burgusu) temel alınacağı ikinci sezon duyurusu Netflix tarafından yapıldı. İlk sezon da Shirley Jackson’ın 1959 tarihli eseri Tepedeki Ev2den uyarlanmıştı.

Deborah Kerr’in başrolünde oynadığı The Innocents filmi ile 1961’de sinemaya da uyarlanan eserin konusu şöyle:

Miss Giddens; bir papazın kızı olarak yetişmiş, deneyimsiz bir mürebbiyedir. Öksüz ve yetim iki kardeş olan Flora ve Miles’ın bakımını üstlenmesi amacıyla onların sorumluluğundan kaçmak isteyen amcaları tarafından tutulur. Miss Giddens, Londra’nın dışında, Bly House’da hizmetçilerle birlike yaşayan çocukların bakımı konusunda amcalarının isteğiyle her türlü sorumluluğu alır. Gotik Bly House’da yaşamaya başladıkça oraya ait gizli sırları da keşfetmeye başlar. Çocukların eski mürebbiyesi Miss Jessel’in bir yıl kadar önce orada intihar ettiğini, onunla aşk ilişkisi içindeki uşak Quinn’in yine bu evde öldüğünü öğrenir. Bu olayın ardından çocukların davranışlarından da şüphelenen Miss Giddens, bu iki kişinin hayaletlerini görmeye başlar. Evde kendisi dışında kimsenin hayaletleri görmediğini fark eder ve çocukların durumdan haberdar olmasından şüphelenir; ancak tüm çabalarına rağmen onlardan bir şey öğrenmeyi başaramaz. Miss Gidens, bu iki hayaletin yeniden birlikte olabilmek için çocukları ele geçirmeye çalıştıklarına karar verir ve çocukları koruyabilmek için her geçen gün onlar üzerindeki kontrolünü daha da artırır. Bu durum çocukları hayaletleri gördüklerini itiraf ettirmek için zorlaması ile iyice kötüleşir.