07.05.2016

Nokta – 5

Slow West

Slow West (2015)

Benim için yılın sürprizlerinden. Unforgiven (1992), western filmleri mezarının üstüne atılan son kürek toprak gibiydi. Modern zamanlar, klasik westernlerin de değişim geçirebileceğini kanıtladı. Open Range (2003), The Proposition (2005) gibi çok başarılı örneklerin yanına yerleşemeyecek olsa da “Coming Of Age” ile western’i harmanlamasıyla türe değişik bir soluk aldırdığı kesin.

They Came Together (2014)

Romantik komediler hakkında çekilmiş uzun bir Saturday Night Live parodisi. Fragmanına gülerseniz filme de gülersiniz.

A Dog Year (2009)

Jon Katz adlı yazarın hayatından bir kesit izlemek ister miydiniz? Ben istemezdim. Jeff Bridges’in oyunculuğu ve köpeğin sevimliliği bile filmin kötü bir HBO filmi olduğu gerçeğini unutmanızı sağlayamıyor. Üstelik gerçek hayatta Jon Katz’ın şiddet görmüş köpeğinin güvenine nasıl ihanet ettiğini bilirseniz, bu kendini beğenmiş cahil adamı sevmeniz imkansız hale geliyor. Kendini beğenmiş bir cahili Jeff Bridges bile çekici yapamaz.

Goosebumps (2015)

“Çocuk filmi” gibi pazarlansa da içinde barındırdığı ince yetişkin esprileri sayesinde kendisini izlenebilir kılıyor. İki arada bir derede kalmış bu güncel Jumanji (1995) denemesini izlerken insan, kimsenin Robin Williams gibi olmadığını bir kez daha anlıyor.

Düğün Dernek 2 : Sünnet (2015)

Ahmet Kural, Robin Williams değil.